Vládny kabinet uložil v stredu ministrom úlohu vypracovať opatrenia, ktoré by mali prispieť k zlepšeniu podnikateľského prostredia. Zlepšiť podnikateľské prostredie by mohlo napríklad zjednodušenie povinnosti pri prihlasovaní a odhlasovaní zdravotne poistených osôb pracujúcich na dohody o prácach mimo pracovného pomeru, o ktoré by sa mala postarať ministerka zdravotníctva do konca tohto roka. Vyplýva to zo Správy o stave podnikateľského prostredia SR s návrhmi na jeho zlepšenie, ktorú schválila vláda.
Minister spravodlivosti by mal do konca augusta predložiť na rokovanie vlády návrh zákona o trestnoprávnej zodpovednosti právnických osôb. Šéf rezortu spravodlivosti by mal do konca tohto roka vypracovať aj stratégiu zlepšenia postavenia SR v hodnotení Svetovej banky Doing Business v oblastiach ako napríklad začatie podnikania, ochrana investorov, vymáhateľnosť zmlúv či riešenie platobnej neschopnosti. Rovnako tak do konca roka 2014 by mal minister financií vytvoriť a predložiť na rokovanie vlády analýzu možnosti odvádzať daň z pridanej hodnoty podnikateľmi až po zaplatení faktúry, ale aj zverejniť kritéria posudzovania daňových zábezpek.
Ministerstvo hospodárstva v predloženej správe napríklad poukazuje na to, že Slovensko sa v hodnotení podnikateľského prostredia podľa publikácie Svetovej banky Doing Business 2014 k 1. júnu minulého roka medziročne zhoršilo o šesť miest a pokleslo na 49. miesto zo 189 hodnotených krajín. Najviac, až o 28 miest, sa prepadlo postavenie SR v oblasti „začatie podnikania“. Na druhej strane najlepšie umiestnenie krajina zaznamenala v oblasti registrácie majetku, a to 11. miesto a riešenie platobnej neschopnosti 38. pozíciu. Výrazne zaostávame podľa Svetovej banky v oblastiach ako ochrana investorov, cezhraničné obchodovanie ale aj daňové povinnosti firiem.
Svetové ekonomické fórum vo svojej publikácii The Global Competitiveness Report 2013-2014 hodnotí konkurenčnú pozíciu SR na 78. mieste zo 148 hodnotených ekonomík. Z predbežných výsledkov analýzy Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) si SR ako jedna z mála krajín, v porovnaní s meraním v roku 2008, zlepšila regulačné prostredie. Krajiny OECD podľa analýzy nezaznamenali výrazný posun. „Za ostatných 15 rokov sa síce do značnej miery odstránili regulačné bariéry v hospodárskej súťaži, no priestor na reformy stále ostáva v oblasti verejného vlastníctva, správy a riadenia štátnych podnikov, administratívnej záťaže jednotlivých sektorov,“ uvádza sa v správe.