ČLÁNOK




Ministri krajín G7 dôverujú oživovaniu svetovej ekonomiky
18. júna 2002

Ministri financií najbohatších krajín sveta z takzvanej skupiny G7 vyjadrili na svojom víkendovom zasadnutí v kanadskom Halifaxe opatrnú dôveru v oživovanie svetovej ekonomiky a diskutovali o nedávnom posilňovaní eura voči doláru. Skupina G7 zahŕňa Veľkú Britániu, Kanadu, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Japonsko a USA. Dohodli sa tiež na tom, že ďalšia pomoc najchudobnejším krajinám sveta by sa mala poskytovať väčšmi vo forme grantov namiesto úverov. Apelovali tiež na zadlženú Argentínu, aby vypracovala kredibilný a stabilný plán oživenia z ekonomickej krízy. Zároveň vyjadrili spokojnosť s vývojom svetovej ekonomiky a s pokrokom krajín G7 pri zotavovaní sa z minuloročného útlmu.

„Od nášho posledného stretnutia v apríli zaznamenal rast našich ekonomík posilnenie, pričom by sa mal naďalej upevňovať počas zvyšku roku. Voči budúcim perspektívam máme preto dôveru,“ povedali ministri financií krajín G7. Minister financií USA Paul O’Neill povedal, že jeho krajina naďalej pôsobí ako motor pre oživovanie svetovej ekonomiky. Dodal, že miera ekonomického rastu v USA by sa mala ku koncu tohto roku stabilizovať pri 3 – 3,5 %. „Som presvedčený, že USA hrajú úlohu „lokomotívy“ pri vytlačení miery rastu svetovej ekonomiky späť na úrovne nad 3 %,“ uviedol O’Neill. Predstavitelia krajín G7 napriek tomu priznali existenciu určitých rizík.

Niektorí zástupcovia Japonska a Európy vyjadrili obavy, že nedávne oslabovanie dolára po niekoľkoročnom posilňovaní môže negatívne zasiahnuť krehký rast ich ekonomík. Napriek tomu ministri Nemecka a Francúzska uviedli, že táto skutočnosť nie je problémom. „Úspešnosť nemeckých exportérov nezávisí od kurzu eura, nemecká ekonomika je veľmi konkurencieschopná a má excelentné produkty, takže nie je dôvod na obavy,“ povedal nemecký minister financií Hans Eichel. Francúzsky nový minister financií Francis Mer uviedol, že výrazné oslabenie dolára by mohlo byť problémom, avšak súčasné zmeny nepoškodzujú ekonomiku a pomáhajú limitovať európsku infláciu. „Ak bude euro naďalej posilňovať voči doláru, v istej fáze to môže začať spôsobovať určité problémy, avšak zatiaľ to nie je aktuálne,“ dodal. Posilňovanie eura spôsobuje, že exportované európske produkty sa stávajú na zahraničných trhoch drahšími. Mer uviedol, že nedávne intervencie Japonska, zamerané na zabrzdenie oslabovania dolára, neboli veľmi efektívne.

Ministri G7 podporili plány odpustenia dlhov chudobným krajinám. Dohodli sa tiež na tom, že 18 – 21 % budúcej pomoci od Svetovej banky chudobným krajinám by malo byť vo forme grantov. Americký prezident George W. Bush povedal, že nemá význam, aby sa týmto krajinám poskytovali ďalšie úvery, ktoré ich ešte väčšmi zaťažia a ktoré nikdy nebudú splatené, pričom apeloval na to, aby granty predstavovali 50 % pomoci. Podľa krajín G7 by však tak vysoký podiel grantov ohrozil finančnú pozíciu Svetovej banky.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

3. 1. 2025

USD 1,030 0,002
CZK 25,166 0,011
GBP 0,830 0,001
HUF 414,930 2,030
CAD 1,484 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS