Ministri financií členských krajín štátov Európskej únie (EÚ) sa v utorok snažili upokojiť obavy súvisiace so zhoršujúcimi sa rozpočtovými vyhliadkami a uisťovali, že rozpočtové deficity napriek spomaleniu hospodárskeho rastu neprekročia nebezpečnú hranicu.
Podľa rakúskeho ministra financií Karla-Heinza Grassera pondelková schôdzka ministrov financií eurozóny potvrdila záväzok členských krajín voči Európskemu paktu stability a rastu, podľa ktorého rozpočtové deficity nesmú prekročiť 3-percentnú hranicu hrubého domáceho produktu (HDP). Ako povedal, na pondelkovom stretnutí sa venovala mimoriadna pozornosť rozpočtovým vyhliadkam Nemecka – najsilnejšej európskej ekonomike. „Všetci ministri dali jasne najavo, že sa budú pridŕžať paktu stability,“ informoval novinárov Grasser počas cesty na širšie zastúpené stretnutie ministrov financií EÚ. „Všetci potvrdili, že prekročenie 3-percentnej hranice z HDP neprichádza do úvahy,“ dodal.
Aj komisár EÚ pre ekonomické a menové záležitosti Pedro Solbes sa vyjadril v podobnom duchu. Podľa neho by nijaký z rozpočtov členských krajín nemal prekročiť 3-percentnú hranicu a v oblasti fiškálnej politiky teda nejestvuje žiaden dôvod na poplach. „Nie sme príliš blízko k 3-percentnému limitu a až trojpercentná hranica je dôvodom na konanie,“ skonštatoval komisár.
Podľa neho Komisia neočakáva, že by nejaký členský štát dosiahol tento rok 3-percentný limit, dokonca ani v roku 2002 a že zotavenie ekonomiky umožní krajinám pokračovať vo fiškálnej konsolidácii s vyhliadkou na vyrovnaný alebo prebytkový rozpočet prinajlepšom už v roku 2004.
Didier Reynders, ktorý predsedá ministrom financií eurozóny, povedal, že Komisia predstaví v januári správu o stabilizačných programoch, ktoré pripravili jednotlivé krajiny menovej únie. Podľa Reyndersa viac ako polovica z 12 členov eurozóny predložila alebo sa chystá predložiť programy, ktoré načrtávajú kroky na vyváženie rozpočtu v strednodobom horizonte. Uistenia o neprekročení 3-percentného deficitu rozpočtu sa týkajú najmä Nemecka, v súvislosti s ktorým Komisia očakáva v tomto roku 2,5-percentný deficit a v budúcom roku dokonca 2,7-percentný deficit štátneho rozpočtu.
Vedúci oddelenia pre ekonomické a menové záležitosti EK Klaus Regling v rozhovore pre nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung uviedol, že ho rozpočtový sklz Nemecka neprekvapuje. „Európska únia to nekritizuje. Podľa našich prognóz však nijaká krajina neprekročí budúci rok 3-percentný limit,“ povedal. Negatívny 0,1-percentný rast Nemecka v treťom štvrťroku a riziká ešte výraznejšieho spomalenia vo štvrtom kvartáli spôsobili, že sa nemecký minister financií Hans Eichel dostal na domácej pôde pod tlak, aby zväčšil štátne výdavky, čím by sa posilnil tok financií do ekonomiky a odvrátilo ďalšie prepúšťanie.