Ministerstvo pre správu a privatizáciu národného majetku SR (MSPNM) v súčasnosti posudzuje plán privatizácie Slovenských elektrární, ktorý vypracoval privatizačný poradca PricewaterhouseCoopers (PWC). Agentúru SITA o tom informoval hovorca MSPNM Róbert Merva.
O tomto materiáli by mal podľa Mervu v najbližšom čase rokovať vládny kabinet. Presný termín jeho predloženia vláde však zatiaľ nekonkretizoval. „Privatizácia elektrární pokračuje v súlade so stanoveným časovým harmonogramom,“ dodal hovorca MSPNM.
Viacerí ekonomickí ministri však pripúšťajú, že konečné rozhodnutie o predaji akcií SE zrejme prijme až budúca vláda. Ako začiatkom marca povedal vicepremiér pre ekonomiku Ivan Mikloš, v júli a v auguste by bol ešte stále reálny výber investora, rovnako ako v prípade SPP však hrozí aj kvôli blížiacim sa voľbám riziko spolitizovania celého procesu.
Podľa informácií denníka Pravda ak investori nebudú mať záujem kúpiť 49 % akcií v SE ako jednom celku, môže prísť k rozdeleniu firmy a predaju po častiach. PWC odporúča ponechať SE ako jeden integrovaný podnik s dvoma dcérskymi spoločnosťami. Jedna by kontrolovala tepelné a vodné zdroje a druhá jadrové zdroje. Do SE, a.s., tak bude môcť vstúpiť jeden investor, alebo konzorcium, alebo do týchto dvoch dcér vstúpia dvaja rozliční investori. Štruktúra podniku bude pripravená podľa ich záujmu a ponúkanej ceny.
Začiatkom tohto roka sa pôvodné Slovenské elektrárne rozčlenili na tri akciové spoločnosti. Ide o „nové“ Slovenské elektrárne, Tepláreň Košice (TEKO) a Slovenskú elektrizačnú prenosovú sústavu (SEPS). Podľa posledného uznesenia vlády by mal kabinet v SE, a.s. predať 44,79-percentný podiel. Zákon o veľkej privatizácii však umožňuje predaj 49 % akcií. Fond národného majetku SR (FNM) by však mal v najbližšej dobe od Slovenského plynárenského priemyslu odkúpiť 3,35-percentný podiel v SE a tiež ďalšie akcie od Reštitučného investičného fondu. Možný tak bude zrejme predaj celého 49-percentného podielu akcií SE. Základné imanie SE predstavuje 38,238 mld. Sk.