Vládou schválené návrhy daňových zákonov neohrozujú rozpočtovú stabilitu, integračné ambície ani rating Slovenskej republiky. „Návrhy považujem za dobré riešenie, pretože znižujú daňové zaťaženie tak občanov ako aj podnikateľských subjektov, ozdravia podnikateľské prostredie a budú viesť k vyššej prosperite občanov aj firiem,“ reagoval podpredseda vlády pre ekonomiku Ivan Mikloš na ostrú kritiku ministerky financií, ktorá sa týkala vládneho návrhu znížiť daňové sadzby.
Mikloš odmietol názor ministerky, že návrhy zákonov ohrozujú integračné ambície Slovenska. Podľa neho by potom boli ohrozené aj ambície Poľska, Maďarska a Českej republiky, kde sú daňové sadzby nižšie. „Aj po zohľadnení týchto návrhov je miera progresivity dane z príjmov fyzických osôb na Slovensku najvyššia oproti ostatným krajinám Visegradskej štvorky. V Maďarsku sa pritom uplatňuje daň z príjmov právnických osôb vo výške 18 % a v Poľsku schválili podobný postup znižovania daní ako navrhuje slovenská vláda.
Výpadok daňových príjmov štátneho rozpočtu v roku 2002 Mikloš odhaduje na 200 až 300 mil. Sk , čo pri zhruba 200 mld. Sk výdavkov považuje za objem, ktorý sa dá v rámci bežného hospodárenia usporiť. V ďalších rokoch by pritom mal byť vytvorený tlak na zefektívnenie fungovania štátu a tiež by sa mali zaviesť reformy, ktoré znížia výdavky štátu. „Návrhy v žiadnom prípade neohrozia prosperitu občanov, ale mali by prispieť k zmene charakteru postkomunistického štátu,“ povedal Mikloš.
Rozhodnutie vlády znížiť daňové zaťaženie je pre Stranu demokratickej ľavice (SDĽ) neprijateľné a strana ho nebude podporovať. „Návrhy, ktoré predložil podpredseda vlády Ivan Mikloš, podporujú len najvyššie príjmové skupiny a väčších podnikateľov,“ povedala na tlačovej konferencii ministerka financií Brigita Schmögnerová. Ministerka, ktorá už viackrát hrozila odstúpením v prípade výrazného zníženia daní, sa odmietla vyjadriť, či odíde z postu. O ďalších krokoch SDĽ budú koncom týždňa rokovať predstavitelia strany.
Rozhodnutie vlády o znížení daňových sadzieb pre fyzické aj právnické osoby a zrušenie dane z dedičstva pre priamych dedičov zvýhodňuje podľa Schmögnerovej len bohatšiu vrstvu obyvateľstva. „Návrhy na zníženie daňového zaťaženia fyzických aj právnických osôb, ktoré navrhlo ministerstvo financií, boli spravodlivé a neohrozili by plánovaný rozpočtový deficit,“ povedala ministerka. Znovuzavedenie dedičskej dane sa predstavitelia strany pravdepodobne budú snažiť presadiť cez poslanecký návrh SDĽ.
Zmeny daňových sadzieb pri dani z dedičstva, darovania, prevodu a prechodu nehnuteľností, ktoré odsúhlasila vláda, budú mať za následok výpadok príjmov budúcoročného štátneho rozpočtu vo výške 538,6 mil. Sk, informovala ministerka. Zníženie daňových sadzieb podľa nej ovplyvní deficit štátneho rozpočtu, pričom nebude možné v roku 2004 dosiahnuť plánovaný deficit vo výške 2,4 % hrubého domáceho produktu (HDP) bez započítavania výdavkov na reštrukturalizáciu bánk. Podľa ministerky zníženie daňových sadzieb zabraňuje Slovensku získať investičný rating a ohrozí i splnenie integračných kritérií.
„Znížením sadzby dane z príjmu právnických osôb o 3 percentuálne body na 26 % poklesnú rozpočtové príjmy oproti návrhu Ministerstva financií SR (MF) v budúcom roku o 100 mil. Sk a v roku 2003 až o 4,9 mld. Sk,“ informovala B. Schmögnerová. Ak by sa novela zákona prijala v parlamente v podobe, v akej ju vláda odsúhlasila, od roku 2004 by rozpočet prišiel o daňové príjmy v objeme 1,4 mld. Sk.
Pôvodný návrh MF počítal so znížením príjmov rozpočtu v dôsledku zníženia hraničných sadzieb u dani z príjmov fyzických osôb o 1,8 mld. Sk v roku 2002, zvýšením odpočítateľnej položky na dieťa by poklesli príjmy o 1,2 mld. Sk. Zavedenie novej odpisovej politiky by malo dopad na rozpočtové príjmy až v roku 2003, a to v objeme približne 2,7 mld. Sk.
Vládou prijaté novely by mali nadobudnúť účinnosť od 1. januára 2002.