ČLÁNOK




Minister Sulík pri niektorých tvrdeniach o Slovenských elektrárňach v parlamente zavádzal, tvrdí EPH
3. februára 2021

Niektoré tvrdenia ministra hospodárstva Richarda Sulíka vo veci situácie v Slovenských elektrárňach sú nepresné a v niektorých prípadoch aj zavádzajúce. V Slovenských elektrárňach nie je podľa Energetického průmyslového holdingu (EPH), ktorý v elektrárňach vlastní 33-percentný podiel, taká kritická situácia, o akej hovoril minister v stredu v parlamente. „Rokujeme s bankami o termínoch dostavby Mochoviec. Je pravda, že rokovania sú zložité, avšak posledný vývoj nasvedčuje, že by sme mali čoskoro dosiahnuť s nimi dohodu,“ reagoval pre agentúru SITA hovorca EPH Daniel Častvaj.

EPH zdôraznil, že záruku vo forme akcií Slovenských elektrární nikdy ani jeden z akcionárov nezvažoval, čo bolo aj niekoľkokrát zástupcom ministerstva hospodárstva vrátane samotnému ministrovi deklarované. „Preto zdôvodneniu prijatia novely zákona o kritickej infraštruktúre s odkazom na záruku vo forme akcií spoločnosti vôbec nerozumieme,“ zdôraznil Častvaj.

EPH taktiež tvrdí, že vyjadrenia ministra Sulíka o bankrote Slovenských elektrární sú nepodložené a zavádzajúce. „Slovenské elektrárne riadne plnia všetky svoje splatné záväzky a nie je nám vôbec známe, z akého dôvodu pán minister usudzuje inak a z akého dôvodu robí takéto vyhlásenia, ktoré poškodzujú samotnú spoločnosť,“ dodal Častvaj.

V súčasnosti 33-percentný akcionár Slovenských elektrární, ktorý by mal po dostavbe Atómovej elektrárne Mochovce získať od talianskeho Enelu ďalších 33 % akcií, varuje pred prijatím novely zákona o kritickej infraštruktúre. Tú chce parlament na návrh ministerstva hospodárstva prijať pod rúškom pandémie koronavírusu v skrátenom legislatívnom konaní. „Po prijatí novely v navrhovanom znení existuje obrovské riziko vzniku porušenia všetkých úverových zmlúv Slovenských elektrární vzhľadom na možné dopady záložného práva nad majetkom elektrární a efektivite jeho zhodnotenia. Na to bol pán minister dnes špecificky upozornený,“ konštatoval Častvaj, podľa ktorého môže prijatá novela viesť až k zastaveniu dostavby Mochoviec.

Podľa EPH je navrhovaná novela zákona o kritickej infraštruktúre mimo štandardov EÚ. „Ide o nekvalitný legislatívny text, ktorý je v rozpore s európskym právom a podľa nášho názoru aj s Ústavou SR. Táto novela novela nie je vynútená situáciou v Slovenských elektrárňach,“ uzavrel Častvaj.

Štát ako 34-percentný akcionár má problém so Slovenskými elektrárňami. Povedal to v Národnej rade SR minister hospodárstva Richard Sulík pri predstavovaní novely zákona o kritickej infraštruktúre, ktorú by mal parlament prijať v zrýchlenom legislatívnom konaní. „Problém je v tom, že SE sú vďaka katastrofálnemu manažmentu zo strany Enelu pri dostavbe Mochoviec zadlžené po uši. Všetko bolo založené v prospech bánk. A tu začína problém,“ vysvetlil minister Sulík pri zdôvodňovaní zrýchleného konania pri prijímaní spomínanej novely.

Jedna z bánk, ktorej elektrárne dlžia peniaze, Sberbank, odmietla podľa ministra totiž predĺžiť splatnosť úverov. „Bolo to prekvapivé, keďže niekoľkokrát splatnosť predĺžila a to ešte v horšej situácii ako dnes,“ podotkol Sulík. Výsledkom podľa neho je, že od pondelka sa SE nachádzajú formálne v bankrote.

Podľa Sulíka sú Slovenské elektrárne v nezávideniahodnom stave, ako po ekonomickej, tak aj po vlastníckej stránke. „Preto prichádzame s týmto zákonom. Preto je na mieste skrátené legislatívne konanie. Je to výlučne o hájení národno-štátnych záujmov. Tu musíme konať,“ uzavrel Sulík.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 12. 2024

USD 1,044 0,004
CZK 25,201 0,066
GBP 0,831 0,003
HUF 411,450 0,280
CAD 1,500 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS