Mimovládny výbor Naše Tatry vyzýva ministra hospodárstva Pavla Ruska, aby konečne opustil politiku presadzovania úzko skupinových záujmov, ktoré poškodzujú nielen prírodu, ale aj ekonomiku Slovenska a jeho pozíciu v EÚ. Systematické úsilie oslabiť ochranu prírody v praxi a tak „vyčistiť“ priestor pre tzv. podnikanie dokumentuje aj návrh systémových opatrení na rozvoj cestovného ruchu, ktorý je ďalším z výstupov ministerstva hospodárstva pod vedením Pavla Ruska. V rovnakom duchu bola napr. vypracovaná aj Analýza vplyvov legislatívy z oblasti ochrany životného prostredia na rozvoj podnikateľského prostredia a cestovného ruchu ( uznesenie vlády č. 732 zo 14. júla 2004). Minister naviac pri jeho prezentácii na verejnosti manipuluje výstupy komisie vlastného ministerstva Príslušná komisia MH SR pre cestovný ruch nerešpektovala pripomienky mimovládnych organizácií dlhodobo pôsobiacich v oblasti ochrany prírody k obom materiálom. Preto nie sú oprávnené vyhlásenia ministra Ruska o tom, že aj mimovládne organizácie súhlasia s návrh opatrení.
Vymývanie mozgov
Presun pozemkov v Tatranskom národnom parku, ktoré vlastní štát, z tretieho do druhého stupňa ochrany prírody vyhovuje podnikateľom, ktorí by chceli tieto štátne pozemky scudziť. V treťom stupni im to znemožnuje zákon č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny, ktorý povoľuje len prenájom pozemkov – a to investorom samozrejme nestačí. Možno aj tu je dôvod, prečo MH SR chce presunúť do druhého stupňa kompletne celé intravilány a celé športové zjazdové a bežecké areály. To je však pre ochranu prírody v národnom parku neprijateľné.
„Okrem vecnej podstaty konkrétnych dokumentov MH SR aj ministrovo vyjadrovanie svedčí o skutočnom charaktere jeho úsilia. Demagogické výroky o „Boubínskom pralese“ či „psích búdach“ ani náznakom nezodpovedajú realite. Zosmiešňujú a bagatelizujú ochranu prírody a doslova vymývajú mozgy ľudí, ktorí do týchto vážnych problémov detailne nevidia,“ uviedla Ľubica Trubíniová, koordinátorka Mimovládneho výboru Naše Tatry. „Ak vláda podľahne tejto demagógii a bez zohľadnenia odborných stanovísk ochrancov prírody a rezortu životného prostredia začne realizovať príslušné opatrenia navrhované ministrom Ruskom, vytvorí tým obrovský konflikt nielen doma, na Slovensku, ale poriadne skomplikuje pozíciu SR v EÚ. Ponesie potom aj následky? V civilizovanej Európe sa totiž v dnešných časoch ochrana prírody berie vážne a podstatne serióznejšie ako u nás. Je však aj naším vlastným záujmom, aby sme prírodu na Slovensku zachovali aj do budúcna.“
Návrh TANAPu
Profesionálni aj dobrovoľní ochrancovia prírody podporujú rozvoj cestovného ruchu, ale v súlade s ochranou prírody. Nebránia sa ani prehodnoteniu ochrany prírody v lokalitách, kde má svoje vecné opodstatnenie – dokonca sami už vypracovali aj niektoré návrhy (naposledy v súvislosti s prípravou sústavy území európskeho významu NATURA 2000). Napríklad ŠOP SR – Správa TANAPu už pred dvomi rokmi vypracovala a predložila návrh zonácie TANAPu, ktorá jasne definuje jednotlivé územia a prípustné aktivity, odstupňované práve podľa prírodného potenciálu a potrieb spoločnosti. Prijatie zonácie však doteraz blokujú rôzne subjekty a záujmové skupiny.
Správa TANAPu napríklad navrhuje, aby zastavané časti intravilánov (príp. tie, ktoré možno zastavať) prešli do 2. stupňa ochrany prírody a les alebo lesopark v intraviláne aby ostal v 3. stupni. Areály zjazdoviek by mali prejsť z piateho do 3. a 4. stupňa, podľa ekologických a environmentálnych podmienok. Podstatné ale je, že prehodnotenie chránených území musí prednostne rešpektovať zásady ochrany prírody, keďže ide o národný park. S touto prioritou sa musia zosúladiť ďalšie oprávnené záujmy v danom území – záujmy občanov a obcí, vlastníkov pôdy, podnikateľov ai. Potom bude rozvoj cestovného ruchu v národnom parku prínosom, a to aj ekonomickým – ako ukazuje konkrétny príklad NP Bavorský les v Nemecku.
Mimovládny výbor NAŠE TATRY
(medzititulky – Profit)