Spresnené ponuky na kúpu akcií dominantného výrobcu elektrickej energie na Slovensku Slovenských elektrární, a.s. (SE) predložilo päť spoločností. Ako informoval v pondelok na tlačovej besede minister hospodárstva Pavol Rusko, dvaja záujemcovia predložili ponuku na SE ako celok vrátane jadrových aktív a traja uchádzači sa zaujímajú len o konvenčné aktíva elektrární. Medzi potenciálnymi záujemcami pritom deklarovali záujem aj o jadrové aktíva SE len česká elektrárenská spoločnosť ČEZ a ruská spoločnosť RAO UES.
Rusko predpokladá, že predávať sa bude nakoniec viac ako 49 % akcií SE vzhľadom na schválenú novelu zákona o veľkej privatizácii, podľa ktorej si štát nemusí zachovať 51-percentný podiel v strategických podnikoch. Predmetom privatizácie by mohlo byť podľa jeho slov 51 % až 66 % akcií SE. Pri Slovenskom plynárenskom priemysle a Transpetrole, kde už štát predal 49 %, Rusko zvažuje doprivatizáciu maximálne 2 %. Podané ponuky na SE musí ešte posúdiť privatizačný poradca. Ten môže pritom podľa Ruska odporučiť, aby sa nepokračovalo v rokovaní s niektorým z prihlásených záujemcov. Ponuky by sa mali podľa ministra vyhodnotiť približne v januári 2004. Shortlist záujemcov by potom mohol byť známy do konca prvého kvartálu. Uchádzači, ktorí sa dostanú na shortlist, budú mať následne právo vykonať v podniku due diligence. Konečný termín na podanie záväzných ponúk by mohol byť stanovený na jún alebo júl budúceho roka. „Privatizácia SE by sa mohla skončiť, ak sa elektrárne nebudú deliť, koncom roku 2004 alebo začiatkom roku 2005. Ak sa budú musieť deliť, konečným termínom bude asi jeseň 2005,“ povedal Rusko. Minister hospodárstva zopakoval, že ak sa preukáže ekonomická efektívnosť dostavby 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce, bude pre ministerstvo hospodárstva prioritou pri výbere strategického investora jeho schopnosť ich dostavať.
Do tendra na privatizáciu SE sa pôvodne prihlásilo desať spoločností, pričom medzi nimi figurovalo päť pôvodných záujemcov a päť nových firiem. Z novoprihlásených záujemcov privatizačná komisia neakceptovala prihlášky dvoch spoločností z dôvodu nesplnenia kľúčových kritérií na strategického investora. Podľa medializovaných informácií tak v tendri naďalej zotrvali český ČEZ, ruská spoločnosť RAO UES, americký AES, rakúsky Verbund, nemecký E.ON, taliansky Enel, belgický Electrabel a britský International Power.
Akciová spoločnosť SE vznikla zápisom do Obchodného registra 21. januára 2002. Pôvodné Slovenské elektrárne sa na základe uznesenia vlády rozdelili na tri subjekty – Slovenskú elektrizačnú prenosovú sústavu, a.s., Tepláreň Košice, a.s. a čisto výrobné Slovenské elektrárne, a.s.