Ide o vážne varovanie, podľa ktorého môže dosiahnuť tempo rastu nemeckej ekonomiky v mesiacoch apríl, máj a jún nulovú hodnotu, čo Müller včera ilustroval aj tým, že priemyselná produkcia v eurozóne dosiahla v apríli na medziročnej báze iba úroveň 1,6%, čo predstavuje dvojročné minimum. Dlhodobý priemer sa podľa Európskeho štatistického úradu – Eurostat ustálil približne na dvoch percentách.
Naposledy klesla priemyselná produkcia pod 2% v júli 1999, kedy sa „dotkla“ hodnoty 1,2%.
Počas apríla sa priemyselná výroba v rámci celej eurozóny znížila (v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom) o 0,5%, v marci poklesla o 0,3%, hoci vo februári sa zvýšila o 0,6%.
V pätnástich štátoch EÚ poklesol tento ukazovateľ v apríli o 0,4%, v marci sa takisto zaznamenal prepad o 0,2% a vo februári sa v štatistikách objavil vzostup o 0,4%. Jeden z kľúčových indexov eurozóny, ktorý charakterizuje stav ekonomiky – PMI, sa dostal v apríli do negatívneho pásma, najmä z dôvodu menšieho počtu objednávok v priemyselnom sektore a pomalšieho rastu zamestnanosti.
Varovanie od nemeckého ministra hospodárstva nasleduje iba 24 hodín po tom, čo Eurostat informoval o májovej inflácii, ktorá dosiahla v eurozóne 3,4%.
Mozaiku týchto negatívnych dát a vyhlásení doplnil aj člen Ústrednej bankovej rady Deutsche Bundesbank Hans Reckers, ktorý uviedol, že v Nemecku „nemožno vylúčiť recesiu“.
Nemecký minister hospodárstva Werner Müller sa domnieva, že ak bude v II. kvartáli skutočne nulový ekonomický rast, potom sa iba veľmi ťažko podarí dosiahnuť celoročné tempo rastu, ktoré v Nemecku prognostikujú na hladine dvoch percent.
Ministerstvo financií zatiaľ tento cieľový ukazovateľ nechce revidovať, pretože „nemá zmysel robiť tieto úpravy každý týždeň…“
Nemecký kancelár Gerhard Schröder sa pred poslancami Bundestagu vyjadril, že pri oživení ekonomiky „nechce podniknúť neuvážené kroky a v tejto chvíli ani neexistuje dôvod na reflexívnu, a teda neuváženú reakciu…“
V každom prípade je však viac pesimistická aj Európska centrálna banka, ktorá pred týždňom revidovala rastové parametre eurozóny na 2,2-2,8% a nie je vôbec isté, či ide o jej definitívny odhad.