ČLÁNOK




Minister financií Paul O´Neill obhajuje antidumpingové kroky americkej vlády
12. marca 2002

Americký minister financií O´Neill sa snaží za každú cenu odmietnuť všetky signály momentálne vysielané z Európskej únie, ktoré naznačujú, že ochrana amerických výrobcov ocele je iba záležitosťou nadhodnoteného dolára.

O´Neill viac razy vyhlásil, že kríza v oceliarskom biznise a silný kurz americkej meny sú dve vzájomne oddelené otázky.

Skôr sa prikláňa k názoru, že hlavným problémom je nadmerná produkčná kapacita, pričom svoje názory a hodnotenia zrejme čerpá aj z bývalej pozície šéfa „hliníkového“ gigantu Alcoa, ktorú zastával pred nástupom do funkcie amerického ministra financií.

Jeho názorovú pevnosť však potvrdzuje i to, že pred nástupom do Bieleho domu dosť pohŕdavo vnímal tie názory a sťažnosti, ktoré sa týkali „silného dolára“. Vždy totiž tvrdil, že dobrá a výkonná firma nemôže „žiť alebo zomrieť“ iba na základe výmenného menového kurzu, hoci viacerí producenti ocele často konštatovali, že dolár je nadhodnotený až o 30%.

Terajší spor však nie je o tom, či globálna ponuka oceliarskeho priemyslu prevažuje dopyt – každý väčší producent ocele, vrátane Austrálie, Japonska a Nového Zélandu totiž kritizuje najnovšie americké rozhodnutie.

Náhoda zrejme nie je ani to, že prezident Európskej centrálnej banky Wim Duisenberg označil americký verdikt za „poľutovaniahodný“ a zároveň dodal, že v jeho pozadí je práve nadhodnotený dolár.

Americká mena totiž vykazuje zisky voči jenu už roky a voči ostatným menám výrazne posilňuje v priebehu ostatných mesiacov.

Duisenberg má perfektný zmysel pre realitu, konštatuje vo svojej analýze londýnska pobočka Morgan Stanley.

Je celkom jednoznačné, že americké sankcie vyplývajú zo sily dolára, ktorý je ešte viac nadhodnotený ako v osemdesiatych rokoch, čo je hlavným problémom výrobcov ocele v USA, konštatuje Morgan Stanley.

Do komplexu týchto otázok možno zaradiť i to, že Spojené štáty včera vôbec po prvý raz oficiálne priznali, že terajšia napätá situácia v medzinárodnom obchode by mohla zaťažiť nielen oceliarsky priemysel, ale aj iné sektory. Toto riziko bude trvať dovtedy, kým sa krajinám Európskej únie a Japonsku nepodarí výraznejšie oživiť ich ekonomiky.

Grant Aldonas, námestník ministra obchodu USA pre medzinárodné obchodné vzťahy a hlavný „architekt“ rozhodnutia americkej vlády prudko zvýšiť colné tarify na oceľ dovážanú do Spojených štátov vo včerajšom vydaní denníka Financial Times zdôraznil, že ďalšie odvetvia, ktoré môžu byť postihnuté nezhodami a napätím, sú poľnohospodárstvo a výroba polovodičov.

Je zrejmé, že Bushova vláda vidí terajšie opatrenia vo sfére oceliarskeho priemyslu v širšom kontexte globálnej ekonomiky.

Aldonas zároveň naznačil, že USA sú aj naďalej rozhodnuté pridržiavať sa „tvrdej pozície“, a to napriek búrlivým protestom, ktoré vyvolali reštrikcie pri importe ocele.

Ide o jednu zo situácií, v rámci ktorej sa musia veci najprv zhoršiť, aby sa neskôr zlepšili…., dodal doslova Grant Aldonas.

USA odmietajú aj požiadavku Európskej únie na okamžitú kompenzáciu reštriktívnych opatrení pri importe ocele v objeme 2 miliárd dolárov v podobe uvoľnenia, respektíve zníženia bariér pri iných dovážaných komoditách.

Washington totiž trvá na tom, aby sa terajší spor prerokoval na pôde Svetovej obchodnej organizácie – WTO. Znamená to, že EÚ sa musí rozhodnúť, či príjme odvetné opatrenia okamžite alebo vyčká na verdikt WTO, čo však môže trvať viac ako rok.

Riziko podstupujú aj Spojené štáty – ak totiž EÚ a Japonsko výraznejšie neoživia svoje ekonomiky a ak dolár zostane na terajších veľmi silných hodnotách, môže dôjsť k ohrozeniu procesov ozdravenia amerického poľnohospodárstva a výroby špičkových technológií, ktoré sú závislé na exporte do zahraničia.

Spojené štáty ale nepripravujú nijaké špecifické opatrenia na ochranu oboch týchto sektorov.

Pripomína sa však aj skutočnosť, že americká vláda nemusela pristúpiť na terajšie kontroverzné reštriktívne opatrenia pri dovoze ocele, ak by došlo na pôde Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj – OECD k zásadnejším rozhodnutiam o znížení štátnych dotácií do oceliarskeho priemyslu a o obmedzení výrobných kapacít v celom odvetví.

Silný dolár je však v každom prípade faktorom, ktorý treba brať do úvahy.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 11. 2024

USD 1,058 0,005
CZK 25,286 0,019
GBP 0,835 0,003
HUF 407,230 0,180
CAD 1,486 0,010

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS