Európska ekonomika by mala byť schopná prekonať bez ujmy vplyvy recesie v USA, kvôli euru ju však môže postihnúť obdobie turbulencie. Oznámil to popredný ekonóm Milton Friedman, ktorý je nositeľom Nobelovej ceny za ekonómiu.
V interview pre taliansky denník Corriere della Sera Friedman označil euro za „hlboký omyl“, ktorý môže spôsobiť „turbulentné obdobie“. „Namiesto podpory jednotného politického systému spôsobí euro rozdiely,“ povedal Friedman, pričom ako príklad uviedol Írsko, ktoré potrebuje prísnejšiu monetárnu politiku, kým Taliansko uvoľnenú. „Ak Nemecko, ktoré má ekonomické problémy, rozhodne o prijatí uvoľnenejšej monetárnej politiky s cieľom povzbudiť ekonomiku, zosilní sa napätie,“ dodal. Upozornil, že problémy, súvisiace s eurom, zaznamenajú Nemecko, Francúzsko a Španielsko.
Na adresu perspektív rastu európskej ekonomiky sa Friedman vyjadroval pozitívnejšie. Podľa neho Japonsko a Európa dokázali, že majú dostatočný potenciál zaznamenať „autonómny rast“, čo by im malo pomôcť prekonať bez ujmy recesiu v USA. „Myslím si, že USA sú už v recesii. Pokles produkcie a zamestnanosti to jasne dokazuje. To, či používame alebo nepoužívame slovo recesia, je iba otázkou sémantiky. Neprekvapí ma, ak americká ekonomika vykáže v treťom štvrťroku pokles,“ povedal Friedman
Friedman tiež oznámil, že USA by sa mali dostať z recesie v roku 2002, aj v takom prípade však budú musieť veľmi pozorne monitorovať vývoj inflácie. Opakované znižovanie sadzieb americkou centrálnou bankou v tomto roku označil za správny krok na povzbudenie ekonomiky, z dlhodobého hľadiska má ale silný proinflačný účinok, pretože v uplynulých 9 – 10 mesiacoch sa zrýchlil rast peňažnej ponuky v krajine.