Americký ekonóm, držiteľ Nobelovej ceny Milton Friedman tvrdí, že existuje „silná možnosť“ pádu eurozóny v „najbližších rokoch“.
V rozhovore pre bruselský EU Observer jeden z najvplyvnejších ekonómov 20. storočia vyhlásil, že existuje silná možnosť kolapsu eurozóny v nasledujúcich rokoch kvôli rozdielom, ktoré sa hromadia medzi krajinami. „Nehovorím, že je to isté, len že je to silná možnosť,“ povedal Friedman, podľa ktorého by potom euro nahradili opäť staré národné meny. Eurozónu dnes tvorí 12 členských štátov EÚ, ktoré pristúpili na spoločnú menu euro.
Hlavným problémom eurozóny je podľa Friedmana skutočnosť, že ide o hospodársku úniu krajín, ktoré majú podstatne rozdielne ekonomiky, kultúry, jazyky. Tieto problémy sa ešte znásobia vstupom nových štátov do eurozóny.
Hoci ekonóm priznáva, že „euru sa zatiaľ darí pomerne dobre“, nové problémy prinesie vstup desiatich nových krajín do EÚ, ktoré sú skôr či neskôr povinné prijať euro. Friedman novým členom odkazuje, že by tak mali urobiť čo najskôr.
Profesor Friedman sa nepozerá optimisticky na šance EÚ splniť ciele tzv. lisabonskej agendy a stať sa do roku 2010 najvýkonnejšou ekonomikou sveta. „Nie, nemyslím si, že únia môže do roku 2010 dostihnúť USA. Je to krásny sen, pekná nádej a želám im všetko dobré, svetu to len prospeje. Ale šanca splniť tento cieľ je veľmi malá,“ tvrdí americký ekonóm. Zvyšok sveta totiž napreduje tiež, vrátane USA, Indie alebo Číny.
Držiteľ Nobelovej ceny z roku 1976 Európskej únii odkazuje, aby odstránila množstvo svojich pravidiel a regulácií, ktoré európsku ekonomiku príliš zaťažujú.