Prijatie návrhu Demokratickej strany znížiť daň z príjmu právnických osôb z 29 % na 19 % by mohlo podľa vicepremiéra pre ekonomiku Ivana Mikloša viesť k ohrozeniu stability verejných financií. Povedal to vo štvrtok na Hodine otázok v parlamente. Podpredseda vlády pripomenul, že pri predchádzajúcom znížení dane zo 40 % na súčasných 29 % zabránilo výpadku príjmov z tejto dane znižovanie úrokových sadzieb a fakt, že podnikatelia neboli nútení obchádzať zákon. „Reálne úrokové sadzby sú ale v súčasnosti už veľmi nízke,“ skonštatoval I. Mikloš. Poukázal na skutočnosť, že opatrnosť pri ďalšom znižovaní daní odporúčala aj misia Medzinárodného menového fondu.
Podpredseda vlády sa vyjadril aj k problému vysokej nezamestnanosti na Slovensku. Jej príčinou je podľa neho po komunistickom systéme zdedená štruktúra ekonomiky zameraná na odbyt vo východných krajinách. K vysokej miere nezamestnanosti prispeli podľa I. Mikloša chyby hospodárskych politík všetkých vlád za ostatných desať rokov, najviac ale počas rokov 1994 až 1998. „Patrí medzi ne aj kupónová privatizácia, ktorá v neadekvátnom legislatívnom rámci neviedla k optimálnej vlastníckej štruktúre,“ konštatoval.
Terajšia vláda je podľa svojho vicepremiéra málo razantná pri riešení deformácií trhu práce, hlavne v boji proti čiernej práci. Za nedostatočné v porovnaní s krajinami Európskej únie považuje I. Mikloš využívanie skrátených pracovných úväzkov.