ČLÁNOK




Miera využitia amerických výrobných kapacít dosahuje najnižšiu úroveň za ostatných 17 rokov
18. júna 2001

Najnovšie údaje, ktoré publikovala americká centrálna banka – Fed, dokresľujú iba veľmi „krehký“ stav hospodárstva USA. Májové dáta konštatujú síce mierny rast spotrebiteľských cien (o 0,4%) a iba nepatrný pokles spotrebiteľskej dôvery, avšak využitie kapacít amerických výrobných odvetví a banského sektora vykazuje mieru 77,4%, čo predstavuje

najnižšiu hodnotu od augusta 1983. Tieto údaje nasvedčujú, že Fed na konci mesiaca opätovne, už po šiesty raz v tomto roku, zníži základnú úrokové sadzbu. Odhady analytikov hovoria o redukcii v rozpätí od 25 do 50 bázických bodov. Dodávajú však, že takýto krok s najväčšou pravdepodobnosťou ukončí doterajšiu agresívnu úrokovú politiku americkej centrálnej banky.

V apríli sa zvýšili spotrebiteľské ceny o 0,3% a ich opätovný nárast v máji reflektuje stále vysoký cenový tlak pohonných hmôt a energií. Ostatné ceny však zostávajú stabilizované, sú pod kontrolou a zodpovedajú aj očakávaniam a prognózam ekonómov a analytikov.

Takzvaná „jadrová“ inflácia, ktorá nezohľadňuje veľmi premenlivý rast cien energií a potravín, sa totiž v máji zvýšila iba o 0,1%, pričom v apríli bol tento ukazovateľ na hladine 0,2%.

Predbežný júnový index spotrebiteľských nálad, ktorý definuje University of Michigan a je jedným z kľúčových indikátorov prístupu občanov k stavu ekonomiky, klesol v júni na 91,6 bodu, hoci v máji vykázal hodnotu 92 bodov. Jednoznačne však možno hovoriť o optimistickom výhľade, pretože ten istý index sa v apríli ustálil na 88,4 bodu. V analýze First Tennessee Capital Market sa uvádza, že spotrebiteľské nálady neklesajú pod úroveň, kedy by sa dalo hovoriť o panike spotrebiteľov, no na druhej strane jeho hodnoty nemožno kvalifikovať ani ako obrat vo vývoji spotreby.

Dokonca možno konštatovať, že Američania sa zubami-nechtami držia svojich doterajších zvykov v nákupnej a výdavkovej stratégii.

Celá táto konštelácia naznačuje, že Výbor pre operácie na voľnom trhu Federálneho rezervného systému na svojom pravidelnom zasadaní v dňoch 26.-27. júna zníži základnú úrokovú sadzbu, čo mu umožňuje najmä zvládnutie inflačných tlakov – „jadrová“ inflácia na úrovni 0,1% je totiž podľa Barclays Capital „veľmi uspokojivá“. Nomura Securities dodáva, že Fed má ešte dostatok manévrovacieho priestoru, aby urobil všetko nevyhnutné na stimuláciu rastových ukazovateľov ekonomiky USA.

Americké firmy navyše neorientujú svoju cenovú politiku smerom, ktorý by vyvolával riziko inflácie.

Všetko teda nasvedčuje tomu, že Fed zníži koncom júna základnú sadzbu a očakáva sa, že dá prednosť redukcii o 0,25%, i keď nemožno vylúčiť ani jej extrémnejšiu podobu na hladine 0,5%.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 1. 2025

USD 1,044 0,009
CZK 25,139 0,039
GBP 0,845 0,001
HUF 411,080 0,400
CAD 1,497 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS