Minister hospodárstva SR Ľubomír Jahnátek podpísal so Slovenskou bankovou asociáciou (SBA) dohodu o spolupráci pri zabezpečení financovania projektov v rámci Operačného programu Konkurencieschopnosť a hospodársky rast (OP KaHR).
Zmluva by mala uľahčiť prístup k prostriedkom na financovanie projektov zo zdrojov štrukturálnych fondov.
„Podpísaním tejto dohody vyriešili technické problémy predovšetkým v oblasti záručného práva, pričom princíp dohody je postavený na rovnakom partnerstve“, povedal minister Jahnátek na tlačovej konferencií po stretnutí s bankármi.
Prezident SBA Igor Vida upozornil, že mnohé projekty by bez možnosti čerpania európskych fondov neboli financovateľné. Banky preto vítajú túto dohodu. „Veríme, že to pomôže mnohým podnikateľom, mnohé projekty budú môcť uzrieť svetlo sveta práve vďaka tejto dohode“, konštatoval Vida na stretnutí s novinármi. Podpísaním rámcovej dohody sa otvára priestor pre podpis osobitných dohôd s 15 bankami.
Minister hospodárstva však upozorňuje, že dohoda neznamená, že každý automaticky dostane úver. Banky budú podľa neho aj naďalej preverovať každého záujemcu o úver. „Banky musia byť predvídavé v tomto procese,“ povedal Jahnátek a dodal, že zmluva odstránila najväčšiu prekážka v oblasti ručenia. „Tento mechanizmus dáva možnosti banke práve znížiť požiadavku na vlastné financovanie zo strany klienta,“ doplnil Vida.
Nová dohoda je podpísaná na celý balík peňazí, ktorý je implementovaný cez OP KaHR. „Hovoríme o balíku zhruba 30 mld. korún,“ uviedol minister Jahnátek. Rezort hospodárstva pritom v tomto roku do októbra plánuje vyhlásiť ešte 10 výziev. „S tým, že už v roku 2009 by sme chceli dať do terénu všetky prostriedky, ktoré máme naakumulované v rámci štrukturálnych fondov,“ doplnil šéf slovenského rezortu hospodárstva.
Podnikatelia a sčasti aj verejný sektor môžu na podporu svojich projektov cez spomínaný operačný program čerpať viac ako 908 mil. eur. Z toho 772 mil. eur sú prostriedky z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a 136 mil. eur zo štátneho rozpočtu. Program je zameraný na podporu inovácií a konkurencieschopnosti slovenských výrobcov, zvyšovanie energetickej efektívnosti a progresívnych energetických technológií a podnikateľských aktivít v cestovnom ruchu. Má štyri prioritné osi – Inovácie a rast konkurencieschopnosti, Energetika, Cestovný ruch a Technická pomoc.