Ministerstvo hospodárstva (MH) SR predložilo v stanovenom termíne Fondu národného majetku (FNM) SR projekt rozdelenia Slovenských elektrární (SE). Podľa hovorkyne fondu Tatjany Lesajovej bude v dohľadnom čase vytvorená komisia, ktorá má koordinovať privatizáciu 44,79 % nových elektrární. Termín výberu investora je stanovený na budúcoročný júl. Ministerka privatizácie Mária Machová i šéf rezortu hospodárstva Ľubomír Harach však pripustili, že konečné rozhodnutie prijme až budúca vláda.
Privatizačného poradcu vyberú rezorty hospodárstva, privatizácie a FNM do konca októbra, kedy sa ráta s rozdelením elektrární na tri subjekty. Od začiatku novembra by tak mali fungovať spoločnosti Slovenská energetická prenosová sústava (SEPS), Tepláreň Košice a SE.
Nové elektrárne budú producentom elektrickej energie. V ich pôsobnosti zostane aj vyraďovanie jadrových elektrární, nakladanie s rádioaktívnym odpadom a vyhoreným jadrovým palivom. SEPS bude prostredníctvom FNM a minoritných akcionárov, ktorými sú Slovenský plynárenský priemysel a Reštitučný investičný fond, v správe štátu. V treťom subjekte, Teplárni Košice, si štát zachová 51 % akcií. Ak o zvyšný 49-percentný podiel neprejavia záujem mestá Prešov a Košice, budú ponúknuté investorovi.
Zo zhruba 55-miliardového vlastného imania SE približne 4 mld. Sk prejdú do SEPS a košická tepláreň bude disponovať vlastným kapitálom vo výške miliardy korún. Keďže prevažná časť majetku zostane v SE, elektrárne navrhujú, aby zostali aj naďalej dlžníkom voči bankám, pričom zvyšné dve spoločnosti by boli krížovými ručiteľmi. Od SE sa už odčlenila tepláreň v Handlovej, ktorú SE presunuli Hornonitrianskym baniam Prievidza. Žiadna z domácich a zahraničných veriteľských bánk nemá zásadné výhrady voči plánu rozdeliť SE.
(SITA, dv; it; pe) 0109070201
Rezervné aktíva Slovenska poklesli o 107,6 mil. USD
Pokles devízových rezerv pritom zaznamenali tak komerčné banky ako aj centrálna banka
SR-financie-rezervy-devízové
BRATISLAVA 7. septembra (SITA) – Devízové rezervy Slovenska predstavovali k 5. septembru 5,5247 mld. USD a počas uplynulého týždňa tak poklesli o 107,6 mil. USD. Pokles rezervných aktív pritom zaznamenali komerčné banky aj centrálna banka. Devízové rezervy Národnej banky Slovenska (NBS) v uplynulom týždni poklesli o 32,7 mil. USD a dosiahli úroveň 3,8358 mld. USD. Devízové rezervy komerčných bánk sa znížili o 74,9 mil. USD na 1,6889 mld. USD. Informovalo o tom tlačové oddelenie NBS.
Devízové rezervy SR dosiahli ku koncu uplynulého roka 5,5418 mld. USD a od začiatku roka tak celkovo posilnili o 1,1698 mld. USD. Rezervy centrálnej banky z toho predstavovali 4,0768 mld. USD a rezervy komerčných bánk 1,465 mld. USD. K záveru decembra 1999 celkové devízové rezervy SR predstavovali 4,372 mld. USD, pričom rezervy komerčných bánk sa na tom podieľali 946,8 mil. USD. Doterajšie historické maximum na úrovni 8,0078 mld. USD zaznamenali devízové rezervy Slovenska k 16. septembru 1998 vzhľadom na devalvačné predvolebné očakávania bánk a ich klientov. Údaje však nie sú úplne porovnateľné, pretože došlo k zmene metodiky vykazovania rezerv.