Kvôli tomu, že slovenský kapitálový trh je dlhodobo slabo rozvinutý, ale aj kvôli veľkosti slovenskej ekonomiky v budúcom období bude dôležité integrovať slovenský kapitálový trh s kapitálovým trhom EÚ a osobitne vytvorenie regionálneho stredoeurópskeho trhu s kapitálom. Hovorí o tom príspevok generálneho riaditeľa sekcie finančného trhu Ministerstva financií SR Vladimíra Dvořáčka, ktorý predniesol na Slovenskom ekonomickom fóre, ktoré pripravuje M. E. S. A. 10.
Preto v októbri 2004 vláda schválila Návrh postupu naloženia s majetkovou účasťou štátu na podnikaní spoločnosti Centrálny depozitár cenných papierov (CDCP) Slovenskej republiky. CDCP eviduje všetkých majiteľov cenných papierov. Štát svoj podiel vloží cez Fond národného majetku SR do Burzy cenných papierov v Bratislave (BCPB). FNM tým získa jej ďalšie akcie. Fond národného majetku SR následne ponúkne svoj akciový podiel v BCPB v prospech subjektov kapitálového trhu. Bude rešpektovať predkupné právo súčasných akcionárov burzy. MF predpokladá, že akcie BCPB kúpi zahraničná burza.
MF sa usiluje aj o odstránenie legislatívnych a inštitucionálnych bariér na domácom akciovom trhu. Kvôli tomu bude novelizovať o cenných papieroch a investičných službách. „Cieľom uvedeného návrhu zákona je implementovať smernicu 2003/71/ES o prospekte, ktorý sa zverejňuje pri verejnej ponuke cenných papierov alebo ich prijatí na obchodovanie. Uvedená smernica je súčasťou Akčného plánu pre finančné služby (FSAP). Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 594/2003 Z. z. o kolektívnom investovaní. Cieľom návrhu zákona je zavedenie nových typov podielových fondov vrátane fondov investujúcich do rizikových druhov aktív ako sú napríklad nehnuteľnosti, akcie a cenné papiere novozaložených firiem a podobne,“ koštatuje V. Dvořáček.
Okrem toho sa MF usiluje o odstránenie bariér v oblasti cezhraničného zúčtovania a vyrovnania obchodov s cennými papiermi a znížiť náklady na tieto operácie. V tejto oblasti Európska komisia plánuje prípravu smernice na rok 2006. Smernicu sú členské štáty povinné transponovať do svojej národnej legislatívy.
V súvislosti s implementáciou Akčného plánu pre finančné služby sa do národnej legislatívy upravujúcej oblasť finančného trhu transponovali všetky smernice EÚ týkajúce sa finančného trhu.
Ministerstvo financií SR pripravuje rekodifikáciu zákona o poisťovníctve v rámci, ktorého budú v záujme podpory rozvoja rizikového kapitálu rozšírené možnosti umiestňovania technických rezerv v limitovanom rozsahu, teda najviac 10 percent do akcií a iných cenných papierov, s ktorými sa obchoduje na neregulovaných trhoch.
„Vyššie uvedený spôsob investovania neodporúčame pre dôchodkové fondy z II. piliera, ak, tak pre III. pilier dôchodkového zabezpečenia, ktorý je založený na princípe dobrovoľnosti, “ tvrdil V. Dvořáček v rámci diskusie Slovenského ekonomického fóra o konkrétnych politikách, ktoré majú zlepšiť konkurencieschopnosť Slovenska.