ČLÁNOK




MF do júna prognózy aktualizovať nebude
15. apríla 2009

Ministerstvo financií SR (MF) do júna svoje prognózy makroekonomického vývoja aktualizovať nebude. Minimálne dovtedy sa tak bude pracovať s dokumentmi, ktoré počítajú v tomto roku s hospodárskym rastom 2,4 %, aj keď samotné ministerstvo tento údaj už považuje za nereálny. Minister financií Ján Počiatek to v stredu povedal aj poslancom parlamentného výboru pre financie, rozpočet a menu, ktorí si od neho vyžiadali informáciu o aktuálnom stave verejných financií. „Pre potreby monitorovania verejných financií v roku 2009, ako aj pre účely zostavenia návrhu rozpočtu na roky 2010 až 2012, bude kľúčová prognóza očakávaná začiatkom júna tohto roka. Tento termín vychádza zo skutočnosti, že práve začiatkom mája budú k dispozícii prvé skutočné údaje za prvý kvartál tohto roku, ktoré slúžia ako údajová základňa pre makroekonomickú prognózu,“ povedal Počiatek.

Minister tak poslancov informoval o tom, že rezort aktuálne počíta s rastom hospodárstva v tomto roku o 2,4 %, aj keď napríklad Národná banka Slovenska (NBS) už predikuje pre tento rok pokles objemu hrubého domáceho produktu (HDP) o 2,4 %. Pri spomínanom hospodárskom raste pritom rezort financií očakáva deficit verejných financií 3,04 % HDP. Ministerstvu jeho postoj a zotrvávanie pri starých prognózach vyčítajú predovšetkým opoziční poslanci. „Po vypočutí tejto správy musím konštatovať, že ministerstvo financií sa naďalej tvári, že sa nič nedeje,“ konštatoval po vypočutí vyžiadanej informácie poslanec za SDKÚ-DS Ivan Mikloš. Ministerstvo si však podľa Počiatka situáciu plne uvedomuje a takisto predpokladá, že júnové čísla budú negatívnejšie, ako tie posledné z februára tohto roka. „Samozrejme, že predpokladáme, že prognóza bude aktualizovaná smerom nadol,“ reagoval minister. Súčasnú predikciu NBS pritom ministerstvo podľa Počiatka považuje za celkom reálnu. „Predpokladám, že naša prognóza, ktorá bude zase opäť aktuálnejšia, pretože máme iný cyklus ako NBS, tak bude asi presnejšia. My však nemôžme stavať naše odhady na nejakých relatívne expertných odhadoch analytikov, ktorí majú úplnú voľnosť v tom, ako k tomu pristupujú,“ doplnil minister. Ako dodal, je takmer isté, že celý tento proces vyústi aj do revízie rozpočtu. „To však bude najskôr v polovici roku, keď budeme mať tieto relevantné údaje k dispozícii,“ povedal Počiatek.

Aktualizáciu prognóz od rezortu financií pritom už žiada aj samotná NBS v reakcii na návrh východísk rozpočtu verejnej správy na roky 2010 až 2012, v ktorých sa počíta s poslednými predikciami ministerstva financií. „Vzhľadom však na aktualizovanú predikciu NBS sa táto, založená na februárovej makroprognóze MF, javí byť v rámci predložených východísk optimistická. Preto navrhujeme pre účely stanovenia salda verejnej správy a východísk rozpočtu na roky 2010 až 2012 zvážiť aktualizáciu makroprognózy a prognózy daňových a odvodových príjmov,“ uvádza centrálna banka v rámci pripomienkového konania k návrhu východísk. Podľa štátneho tajomníka ministerstva financií Františka Palka však bude mať vláda vo finále k dispozícii návrh, ktorý sa bude najviac podobať realite aj z hľadiska makroprognózy a z hľadiska ďalších faktorov, ktoré bude potrebné prehodnotiť. „To samozrejme vyžaduje veľmi objektívnu diskusiu aj v rámci výboru pre daňové a odvodové príjmy ako aj výboru pre makroekonomické prognózovanie,“ dodal po stredajšom rokovaní vládneho kabinetu Palko.

Centrálna banka okrem iného rezort financií nabádala, aby vo východiskách načrtol aj alternatívy vývoja iných faktorov, ako je samotný hospodársky rast a výška daňových a odvodových príjmov. Jedným z nich sú často diskutované výstupy sporiteľov z druhého dôchodkového piliera. „Medzi rizikami východísk by bolo vhodné spomenúť aj možné riziko nižšieho prestupu sporiteľov z druhého do prvého piliera dôchodkového systému a z toho vyplývajúci nižší príjem pre Sociálnu poisťovňu a vyššie náklady na financovanie druhého piliera v strednodobom horizonte. Na základe aktuálneho počtu navrátených sporiteľov navrhujeme zreálniť aktuálne očakávané príjmy plynúce z prestupu, resp. zahrnutie scenára nižšieho prestupu do rizík východísk,“ konštatuje centrálna banka. Vláda totiž stále počíta s tým, že z druhého piliera vystúpi do konca júna, dokedy je druhý pilier otvorený, 150 tis. sporiteľov. Po dvoch tretinách obdobia otvorenia druhého piliera však podľa NBS čistý prílev do Sociálnej poisťovne predstavuje len zhruba 3 tis. sporiteľov. „Pokiaľ ide o vstupy a výstupy, vychádzame z toho, že sme ešte len v apríli a ešte máme dosť časového priestoru na to, aby sme situáciu veľmi objektívne a veľmi zodpovedne vyhodnocovali,“ reagoval štátny tajomník Palko.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 11. 2024

USD 1,058 0,005
CZK 25,286 0,019
GBP 0,835 0,003
HUF 407,230 0,180
CAD 1,486 0,010

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS