ČLÁNOK




Menové agregáty v januári sa nevychýlili od tendencií
4. marca 2003

Vývoj menových agregátov v januári sa nevyznacoval výraznejšou odchýlkou od dlhodobejších tendencií. Najdynamickejší vývoj zaznamenali cisté zahranicné aktíva, ktorých aktívnu stránku ovplyvnilo dorovnanie predajnej ceny za Slovenský plynárenský priemysel (SPP) a prílev zdrojov z privatizácie Východoslovenských elektrární. Pasívna oblast sa prehlbila v dôsledku docasného zvýšenia držby štátnych cenných papierov nerezidentmi. Vyplýva to z menového prehladu, ktorý zverejnila Národná banka Slovenska.

Penažná zásoba M2 sa podla predbežných dekádnych údajov v januári vo fixnom devízovom kurze k 1. januáru 1993 stabilizovala na úrovni predchádzajúceho mesiaca a dosiahla 681,6 mld. Sk. Jej medzirocná dynamika sa medzimesacne zrýchlila o 1,8 percentuálneho bodu na 6,5 %, nakolko nulový medzimesacný prírastok nekopíroval sezónny vývoj z predchádzajúceho roku.

V rámci štruktúry M2 medzimesacne poklesol agregát peniaze M1, co v plnej miere kompenzoval nárast agregátu kvázipeniaze. Výrazný pokles zaznamenali v rámci subagregátu peniaze M1 netermínované vklady v dôsledku plnenia záväzkov podnikatelských subjektov voci štátnemu rozpoctu. Typický sezónny pokles zaznamenalo aj obeživo. Na náraste subagregátu kvázipeniaze sa v rozhodujúcej miere podielali termínované vklady, kým vklady v cudzej mene poklesli. Obeživo mimo bánk vplyvom nižšieho sezónneho medzimesacného poklesu síce zaznamenalo v januári zrýchlenie medzirocného tempa rastu, avšak v jeho vývoji pretrváva (od apríla 2002) tendencia spomalovania medzirocnej dynamiky.

Netermínované vklady si v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom zachovali medzirocnú dynamiku rastu na nezmenenej úrovni. Termínované vklady dosiahli najvýraznejšie zrýchlenie medzirocného tempa rastu, o 4 percentuálne body, spomedzi komponentov penažnej zásoby. Dôvodom bolo spomalenie ich medzirocnej dynamiky v predchádzajúcom mesiaci, ked sa neprejavil sezónny vplyv koncorocného pripisovania úrokov. Vklady v cudzej mene dosahovali pocas vlanajška vysokú dynamiku rastu, v priemere takmer 20 %. Od septembra sa však postupne spomalujú, co sa prejavilo najmä v posledných dvoch mesiacoch.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

17. 1. 2025

USD 1,030 0,003
CZK 25,265 0,034
GBP 0,845 0,002
HUF 412,650 0,300
CAD 1,486 0,009

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS