Čo nikoho neminie? Predsa dane (a smrť).Už sme si akosi zvykli, že kompetentní ich neustále zvyšujú. Nie je to inak ani v tomto roku. Smerom hore sa vyšplhali najmä tie, ktoré prinášajú najviac do štátnej pokladnice. O ktorých hovoríme? Predsa o dolnej hranici DPH – čiže strava, zdravotné pomôcky a spotrebné dane.
Občas sa však stávajú aj zázraky – a dane klesajú. Pravdaže, nie tie, ktoré človek platí každodenne. Ale predsa, aj malá ryba je ryba. Reč je o dani z prevodu a prechodu nehnuteľností. Novela, mimochodom v roku 2002 už druhá v poradí (zákon č. 516/2002 Z. z.), zákona o dani z dedičstva, darovania, prevodu a prechodu nehnuteľností, tzv. zákon o trojdani (zákon č. 318/1992 Zb.) totiž priniesla zníženie sadzieb povinných osôb. Účinná je od začiatku januára. Predtým sa sadzby pohybovali v rozpätí od jedného do dvadsať percent. Základom bola, a aj ostáva, dohodnutá kúpna cena. Ak je však nižšia, než zistí znalec, použije sa na vyrubenie dane táto suma. Je základom aj pri stanovení správneho poplatku za vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností.
Prvá novela tohto zákona, ktorá nadobudla účinnosť v apríli minulého roka, zaviedla povinnosť podať daňové priznanie len daňovníkovi, u ktorého základ dane prevyšuje nezdaniteľné sumy vymedzené zákonom. Predĺžila tiež lehotu na jeho podanie zo 60 na 90 dní od momentu vzniku daňovej povinnosti. Podľa mnohých odborníkov práve znižovanie daní vedie k napĺňaniu štátnej pokladnice. Pretože demotivuje od neplatenia daní.
Konečne iba raz
Novela tiež zaviedla významné zmeny pri zdaňovaní nehnuteľností získavaných lízingom. Pred jej prijatím sa zdaňovali dvakrát. Prvý raz vtedy, keď nehnuteľnosť prevzala lízingová spoločnosť od stavebnej firmy. Druhý raz pri prevode na zákazníka po ukončení lízingu. V súčasnosti sa daň z prevodu a prechodu nehnuteľností pri lízingu konečne platí iba raz. Buď iba lízingová spoločnosť pri nákupe nehnuteľnosti, alebo pri prevode nehnuteľnosti koncový zákazník.
Novela zrušila aj kontroverzný paragraf 18 ods. 2, podľa ktorého boli od dane z prevodu a prechodu nehnuteľností oslobodené vklady nehnuteľností do majetku obchodných spoločností a družstiev. A takisto aj spätné prevody týchto vkladov do vlastníctva vkladateľov pri zrušení a zániku firiem. Toto ustanovenie v minulosti zneužívali najmä majitelia spoločností s ručením obmedzeným. Konatelia pri finančných problémoch firmy urýchlene previedli nehnuteľný majetok na novovzniknutú spoločnosť bez zaplatenia dane. Za to im vlastne môžeme „zagratulovať“.
Katarína Ragáčová
Foto: archív redakcie, zdroj: SITA
1. skupina – osoby v priamom rade, teda najbližšie osoby
daňový základ do 1 mil. Sk – 0,5 %
z danej sumy
daňový základ nad 1 mil. Sk – 1 %
z danej sumy
2. skupina – súrodenci, deti manžela, príbuzní manžela v priamom rade, synovci, netere, tety a strýkovia – 2 %
z danej sumy
3. skupina – ostatné osoby
daňový základ do 1 mil. Sk – 3 %
z danej sumy
daňový základ do 2 mil. Sk – 4 %
z danej sumy
daňový základ do 7 mil. Sk – 5 %
z danej sumy
daňový základ nad 7 mil. Sk – 6 %
z danej sumy
Kto je platiteľom dane z prevodu a prechodu nehnuteľností:
– prevodca,
– nadobúdateľ, ak ide o nadobudnutie vlastníctva nehnuteľnosti odplatným prevodom alebo prechodom pri výkone rozhodnutia, pri konkurze a vyrovnaní a pri zaopatrovacej zmluve,
– záložný veriteľ pri uspokojení svojej pohľadávky predajom nehnuteľnosti pri nesplnení záväzku dlžníka a veriteľ pri zabezpečení záväzku prevodom práva,
– prevodca a nadobúdateľ, ak ide o výmenu nehnuteľností,
– spoločník obchodnej spoločnosti alebo člen družstva pri vkladoch nehnuteľností do obchodných spoločností a družstiev,
– obaja manželia, ak ide o odplatný prevod nehnuteľností z bezpodielového spoluvlastníctva manželov alebo odplatný prevod nehnuteľností do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.
Hoci občan pri predaji nehnuteľnosti zaplatí nižšiu daň, aj tak to jeho účtu nepomôže.