ČLÁNOK




Medzinárodný menový fond varoval Spojené štáty pred prudkým znehodnotením dolára
16. augusta 2001

Doteraz silný dolár sa vystavuje riziku prudkého oslabenia voči ostatným kľúčovým menám, konštatuje MMF vo svojom pravidelnom výročnom hodnotení stavu najväčšej ekonomiky sveta. Dôvodom tohto rizika je fakt, že USA v priebehu ostatných rokov dovážali ďaleko viac ako exportovali, čo je dlhodobo neudržateľné.

Vzápätí po publikovaní tejto správy poklesol v Tokiu včera dolár na hladinu 121,37 JPY, čo je veľmi blízko k úrovni dvojmesačného minima, na ázijských trhoch došlo aj k posilneniu eura voči USD, ktoré sa obchodovalo na hranici 0,9038 USD, čo predstavuje trojmesačné maximum.

Prudký nárast importu počas roka 2000 kompenzoval export iba veľmi mierne, čo spôsobilo externý deficit bežného účtu USA na hladine 4,5% (3,5% v roku 1999).

Tento deficit, ktorý dosahuje 28,3 miliardy USD a stále narastá, je z dlhodobého hľadiska neudržateľný a vyvoláva obavy, že dôjde k prudkému znehodnoteniu americkej meny, konštatuje Medzinárodný menový fond.

MMF ďalej uviedol, že celkové náklady zníženia daní v objeme 1,35 bilióna dolárov v priebehu budúcich desiatich rokov, ktoré presadil prezident Bush, budú vyššie v porovnaní s predchádzajúcimi odhadmi. V čase tejto rozpočtovej neistoty fond varoval americkú vládu pred nadmernými výdavkami. Na druhej strane však hodnotí zníženie daňového bremena ako „primerané a vhodné“ opatrenie, ktoré môže pomôcť pri eliminovaní hrozby prudšieho ekonomického poklesu.

Neurčitosti ohľadne ďalšieho vývoja sú však momentálne v americkom ekonomickom kontexte nezvyčajne veľké, dodáva MMF.

Americký podnikateľský sektor musí zvýšiť svoju výkonnosť, aby sa hospodárstvo USA vrátilo späť na cestu udržateľného rastu. Iba pri splnení tohto predpokladu sa oživí konkurencieschopnosť amerických firiem voči neamerickým, a to na domácom i zahraničných trhoch, čo je však podmienené aj zvýšením dynamiky svetového hospodárstva.

Medzinárodný menový fond i v tejto súvislosti nabáda USA, aby naďalej presadzovali na „multilaterálnej báze liberalizáciu medzinárodného obchodu…“

Ešte jeden moment je v hodnotiacej správe MMF zaujímavý. Týka sa amerického štátneho penzijného programu (Social Security) a zdravotného poistenia (Medicare). Medzinárodný menový fond totiž upozorňuje Bushovu vládu, aby týmto dvom schémam venovala maximálnu pozornosť, najmä z pohľadu posilnenia ich finančnej perspektívy.

Kritici Bushovho rozhodnutia prudko znížiť dane totiž poukazujú práve na to, že tento krok vážne poškodil „budúcnosť“ Social Security i Medicare.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS