Medzinárodný menový fond (MMF) považuje plánovaný schodok verejného sektora na rok 2003 vo výške 5 % hrubého domáceho produktu (HDP) na báze metodiky ESA 95 za primeraný. Napriek tomu čelí budúcoročný rozpočet SR podľa MMF rizikám, na ktoré by štátne orgány mali byť pripravené. Najväčšie riziko z hľadiska daňových príjmov predstavuje podľa fondu výber dane z príjmu právnických osôb, ktorého odhad môže byť nadhodnotený zhruba o 5 mld. Sk. Uvádza sa to v hodnotiacej správe MMF.
MMF znepokojuje skutočnosť, že prekročenie plánovanej výšky deficitu by nielen zabrzdilo znižovanie schodku bežného účtu platobnej bilancie, ale ani druhý rok po sebe by sa nedodržali fiškálne zámery. To by podľa fondu oslabilo dôveryhodnosť štátnych orgánov. Riziková je podľa MMF aj predpokladaná zadlženosť v rezorte zdravotníctva v objeme 4,5 mld. Sk, ktorá môže byť len hrubým odhadom vzhľadom na to, že v tomto roku evidovalo zdravotníctvo oveľa väčšie nedoplatky. Riziká štátneho rozpočtu by podľa fondu mali z väčšej časti vykompenzovať zvýšené príjmy z dane z pridanej hodnoty a nižšie náklady na úroky. „Ak sa však hrozby výpadku rozpočtových príjmov naplnia, vláda by mala zaviesť opatrenia na iných miestach rozpočtu, aby zabezpečila splnenie plánovaných fiškálnych ukazovateľov,“ uvádza sa v správe MMF.
MMF ďalej vláde SR odporučil, aby sa akékoľvek zvyšovanie miezd vo verejnom sektore odložilo na rok 2004 a aby sa takto získané fiškálne úspory nespotrebovali. Vzhľadom na podstatný nárast reálnych miezd v tomto roku a v súlade s úsporným rozpočtom totiž považuje MMF plánované 5-percentné zvýšenie miezd vo verejnom sektore za neodôvodnené. Misia MMF tiež uvítala opatrenia vlády v oblasti výdavkov na zdravotníctvo, ktoré by mali pomôcť dostať pod kontrolu rast zadlženosti v tomto rezorte. Proces decentralizácie by podľa fondu mohol napomôcť reformám v zdravotníctve a v školstve. Ak však nebude starostlivo monitorovaný, mohol by podľa MMF priniesť riziká vo výdavkovej oblasti. „Centrálna vláda musí splatiť dlhy inštitúcií, ktoré sa presúvajú do pôsobnosti orgánov územnej samosprávy, ako sú školy a nemocnice,“ uvádza sa v správe.
V oblasti fiškálneho schodku odporučil MMF vláde vypracovať podrobný viacročný plán s konkrétnymi opatreniami a harmonogramom na podporu splnenia maastrichtského kritéria v oblasti fiškálneho schodku.