MMF vo svojej najnovšej štúdii uviedol, že existuje vážne riziko zlyhania Južnej Kórey pri naplnení ekonomických rastových parametrov na rok 2001. Medzinárodný menový fond vychádza z toho, že juhokórejská ekonomika by mohla zažiť tvrdý náraz, dokonca ešte tvrdší v porovnaní s predchádzajúcimi odhadmi.
Toto varovanie o „strate dynamiky“ síce juhokórejský minister financií Jin Nyum nepriamo odmietol, pretože v miestnej tlači tvrdil, že jeho krajina rastové ukazovatele za rok 2001 splní, no OECD zasadila ministrovi Nyumovi ďalší „úder“ – Južná Kórea totiž podľa dokumentu Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj určite nezopakuje úspechy z rokov 1999 a 2000, kedy vykázala tempo rastu na úrovni 11%, respektíve 9%.
HDP má podľa uvedeného dokumentu dosiahnuť v roku 2001 iba 4,25% a v roku 2002 zhruba 5%.
OECD dodáva, že sa proces silného ozdravenia juhokórejskej ekonomiky skončil vo štvrtom kvartáli 2000.
MMF a OECD však súhlasne konštatujú, že juhokórejská ekonomika je menej zraniteľná v porovnaní s obdobím ázijskej finančnej krízy v roku 1997-1998.
Globálne zníženie dopytu po informačných technológiách, minuloročný prepad na juhokórejskom akciovom trhu, nárast cien ropy a celková slabosť trendu reštrukturalizácie v juhokórejskom firemnom sektore vážne poškodzujú celú ekonomiku Južnej Kórey.
Vláda v Soule musí na dôvažok stále bojovať s realizáciou bankovej reformy, prijať zákon o bankrotoch, v auguste je splatná posledná splátka medzinárodnej finančnej pomoci, ktorú obdržala v roku 1997 v úhrnnej výške 58,35 miliardy USD, juhokórejské firmy musia zvládnuť značné externé úverové záväzky.
Južná Kórea je však osobitne zraniteľná najmä v súvislosti so spomalením japonskej a americkej ekonomiky.
USA sú napríklad najväčším adresátom juhokórejského exportu, osobitne technologických komponentov, ktoré sa 43% podieľajú na juhokórejskom vývoze. Tento vývoz však dramaticky klesá, čo ešte viac zreálňuje obavy z „prudkého nárazu“ ekonomiky Južnej Kórey.