V rámci konferencie „Priemysel otvorený inováciám“ predstavili v stredu v Bratislave päť víťazných projektov zo Slovenska, dva z Talianska a po jednom zo Španielska a Veľkej Británie, ktoré boli úspešné vo výzve OpenMaker. Podstatou programu OpenMaker je spájanie výrobných firiem a inovátorov a výzva naň bola financovaná z programu Európskej únie Horizon 2020, pričom na Slovensku ho manažovala spoločnosť Centire. Celkovo bolo v rámci starého kontinentu podporených 21 inovátorských projektov. Informovala o tom v stredu spoločnosť Centire v tlačovej správe.
Program OpenMaker sa realizoval v štyroch krajinách Európskej únie a Slovensko sa stalo najúspešnejšou, a to v počte účastníkov na podujatiach, v počte podaných projektov či v počte registrácií na digitálnej platforme. Víťazné projekty získali okrem finančnej podpory 20 tisíc eur aj 9-mesačný mentoring, ktorý im má pomôcť pri etablovaní sa na reálnom trhu. „OpenMaker vznikol pred dva a pol rokom. Jeho hlavným cieľom bolo spájať výrobné firmy a inovátorov. Naším cieľom bolo pomôcť výrobným firmám k lepšej inovatívnej výkonnosti. Výrobné podniky, ktoré sú ohrozované lacnejšou výrobou z menej rozvinutých krajín, chce EÚ podporiť v inováciách. Jedným z receptov je aj toto spájanie,“ povedal Ľubomír Billý zo spoločnosti Centire.
V Bratislave svoje prototypy odprezentovalo deväť inovátorov zo všetkých krajín, ktoré boli do programu OpenMaker zapojené. Zo Slovenska to boli projekty SOBI (spracovanie textilného odpadu na nové výrobky v chránenej dielni), BIOM (bioplastový rozložiteľný materiál), BIOCULTIVATOR (domáci biokultivátor), CLAY NEXT (dizajnové keramické nabíjačky z 3D tlačiarne) a TuLiMark (pasívna navigácia).
Spoločnosť Centire viac ako 20 rokov poskytuje poradenstvo a podporu na Slovensku. Zameriava sa na regionálny rozvoj, podporu podnikania a sociálnu inováciu.