ČLÁNOK




Mark Mobius sa snaží presadiť princípy corporate governance
21. augusta 2001

Reputácia legendárneho investora Marka Mobiusa je spochybnená. Šesťdesiatštyriročný šéf Franklin Templeton Investments považovaný za guru investičného priemyslu má problémy, s ktorými sa nebude schopný vysporiadať ani on. Jeho portfólio kleslo za rok o 31,8% a v porovnaní s ukazovateľmi Standard & Poor´s to bolo o 9,1 %. Podľa prezidenta Franklin Templeton Investments už vie prečo sa znížila hodnota jeho portfólia. Vážne nedostatky v riadení spoločností a v corporate governance vedú k zníženiu ukazovateľov podnikov, ktoré fungujú v podmienkach novovznikajúcich trhov.

Tento oriešok zrejme neteší Mobiusove zuby. Nikto nepopiera zásluhy Mobiusa, ktoré získal svetivú slávu a reputáciu. V roku 1999 sa dostal do zoznamu „Desať najlepších finančníkov sveta XX. storočia.“ Tento zoznam vytvorila konzultačná spoločnosť Carson Group jedna z vedúcich konzultačných firiem, ktorá sa zaoberá stavom finančných trhov vo svete. Viaka veľkým skúsenostiam a úspechom na svetových trhoch bol Mobius menovaný za vedúceho pracovnej skupiny, ktorá sa zaoberá otázkami zodpovednosťou investorov, ktorá existuje pri Globálnom fóre pre corporate governance. Fórum vzniklo pod patronátom Svetovej banky a Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj.

Od roku 1987 kei Mark Mobius prišiel do Franklin Templeton Investments, investori začali mať veľké zisky. Podľa údajov Standard & Poor´s Fund Services, podielnik, ktorý vložil peniaze do fondu Emergin Markets Fund v roku 1993 získal zisk 78%. V roku 1999 bol zisk 51%. Samozrejme boli aj menej úspešné roky, napríklad v roku 2000 investori nemali zisk, ale stratili 33 % zo vložených peňazí . V roku 1997 zisk klesol o 22 %.

V roku 1995 Mark Mobius v Rusku založil Templeton Russia Fund, prvý americký fond investujúci do akcií ruských firiem. V roku 1998 aktíva Templeton v Rusku prevyšovali 200 mil. USD. Hodnota čistých aktív fondu fondu bola 2. júla 2001 o niečo menej ako 1,5 mil. USD. Príčiny problémov, ktoré majú jeho fondy nie sú v samotnej firme Templeton. Akonáhle investori pochopili, že dlhodobé investície do americkej ekonomiky sú výhodnejšie, investície do úspechov málo známych spoločností rozvojových krajín išli bokom. Pre príklad uvedieme, že počas piatich rokov Templeton Emergin Markets stratila celkom 33,89%. Straty štatisticky priemerného fondu, ktorý pracoval na emergin markets boli 29,47 %.Za ten istý čas, teda za päť rokov zisky spoločností, ktoré sú súčasťou indexu Standard & Poor´s bola 95,8 %.

„Ak hodnotím potenciál emergin markets – je veľký! Avšak firmy, ktoré precujú na týchto trhoch, sa nemôžu naučiť normálne pracovať. Robia hrubé chyby v riadení. Ak by neboli tieto nedorobky na rozvíjajúcich sa trhoch, situácia by bola oveľa lepšia,“ rozčuľuje sa Mobius. Pre kohokoľvek vychovaného na základe prísnej filozofie spoločnosti Templeton, ktorá vkladá peniaze do spoločností s vysokým potenciálom rastu a uvedomenie si tejto skutočnosti si vyžaduje veľkú mieru odhodlania. „Koncom osemdesiatych a začiatkom deväťdesiatych rokov, kei sme len začali investovať peniaze, bol som strašne naivný,“ rozpráva Mobius. Pokračuje: „Vždy som veril princípom Templeton. Ak ceny akcií určitej firmy začali klesať, bez rozmýšľania sme do nich vkladali peniaze. Dnes si už hovorím, že všetko treba vážiť:“

Mark Mobius prišiel do Templeton Franklin Investment v roku 1987 ako prezident pobočky firmy v Hong Kongu. Predtým ako Mobius zakotvil v spoločnosti Templeton, mal za sebou dlhú a neľahkú cestu. Študoval n auniverzitách v štách Visconsin a New Mexico a na univerzite Kioto v Japonsku. Po absolvovaní Bostonskej univerzity začal študovať na Massachussetskom technologickom inštitúte kde získal doktorát v oblasti ekonómie a politických vied.

Po skončení štúdií Mebius istý čas pracoval ako výskumník v American Institute od Research a tiež v Monsato Overseas Enterprise Company. Potom v Hong Kongu založil konzultačnú firmu, ktorú viedol počas desiatich rokov a potom bol riaditeľom medzinárodnej firmy Vickers da Costa, ktorá pracuje s cennými papiermi. V roku 1983 Mobius postúpil v rebríčku manažérov. Stal sa riaditeľom najväčšej firmy Trust Company Ltd., ktorá riadi investície na Thajwane. Viedol ju pred prestupom do firmy Templeton. Dnes Mobius koordinuje prácu analytických skupín v jedenástich pobočkách fondu, ktoré sa nachádzajú v krajinách s rozvíjajúcim sa trhom.

Po prvý raz začal o princípoch Templeton Mobius pochybovať v roku 1995. Bolo to vtedy kei brazílska spoločnosť Mesbla, ktorá bola majiteľkou siete obchodov skrachovala. Templeton mal v nej 13 % akcií. „Nič neveštilo nepríjemnosti, len raz sme objavili predaj časti aktív. Doposiaľ nevieme celú pravdu,“ rozpráva Mobius. Templeton žaloval firmu Mesbla na súde za porušenie práv menšinových menšinových akcionárov. Proces prehrala a musela zaplatiť súdne trovy 70 000 USD.

Druhým obdobím vytriezvenia bolo to, že vláda Filipín predala banku Philippine National Bank, v ktorej mal Templeton tých istých nešťastných 13 % akcií. Vláda predala akcie miestnemu piovnému a tabakovému barónovi. Po dokončení obchodu sa podiel Tempelton znížil na 5%.

Dnes sa Mobius rozhodol, že pôjde proti starému pravidlu Wall Street, ktoré tvrdí: „Ak nie si spokojný s niečím v spoločnosti, ktorej akcie vlastníš, jediným riešením je predať ich.“ Na rozdiel od USA kde sú menšinoví akcionári pripravení bojovať za svoje práva, v Ázii sú také prípady zriedkavosťou. Väčšina manažérov fondov si myslí, že pri existujúcej nízkej efektívnosti právneho systému v mnohých ázijských štátoch, presadzovanie práv menšinových akcionárov, ktorí utrpeli škody je drahý špás neprinášajúci výsledky. V posledných dvoch rokoch spoločnosť Templeton znížila počet firiem s ktorými pracuje zo 650 na 160. Potom Mobius zrušil princíp, ktorým sa riadila firma do prípadu s brazílskou spoločnosťou Mesbla. Podľa novej normy fondy Templeton nemôžu kupovať v jednej spoločnosti viac ako 10 %. Vedenie si myslelo, že tento podiel sa dá v prípade nevyhnutnosti rýchlo predať. Mebius tvrdí, že, že skúsenosti z krízy v rokoch 1997 až 1998 sú dôkazom opaku. „V prípade keď sa každý snaží predať, a kupujúcich niet, nemá vôbec žiaden význam či máte 10 % alebo 13% akcií,“ hovorí.

Okrem toho Mebius začal venovať veľkú pozornosť otázkam corporate governance. „Treba podrobne skúmať situáciu. Každá firma má vlastné stanovy a každá krajina má vlastné zákony. Kvôli tomu, aby fond mohol kontrolovať činnosť firiem, ktorých akcie kúpil, Mobius prijal rozhodnutie, podľa ktorého sa predstavitelia fondu stávajú členmi predstavenstva troch poľských a dvoch ruských firiem.

Táto situácia celkom uspokojuje samotného Mobiusa. Jeho podriadení poznajú jeho záujem o najmenšie detaily. Doposiaľ osobne rozhoduje o každej investícii, kúpe či predaji. Na otázku novinára z denníka Wall Strett Journal o tom, či existujú výsledky jeho veĺkého snaženia, ktoré súvisí s ozdravením stavu corporate governance na novovznikajúcich trhoch Mobius povedal: „Sú, ale minimálne.“


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 1. 2025

USD 1,044 0,009
CZK 25,139 0,039
GBP 0,845 0,001
HUF 411,080 0,400
CAD 1,497 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS