ČLÁNOK




Majstrovstvá sveta vo futbale ovplyvňujú indexy
8. januára 2002

Futbal to nie je len šport a zábava, ale aj veľký priemysel. Majstrovstvá sveta vo futbale, ktoré budú v tomto roku v Japonsku a Južnej Kórei, môžu pomôcť obom ekonomikám. Zvlášť dôležité je to pre japonskú ekonomiku, ktorá sa nachádza v štvrtej recesii za posledných desať rokov.

Podľa údajov výskumu HSBC Securities, ktoré sa týka obdobia od roku 1996 po súčasnosť, v rozvinutých štátoch, v ktorých sa uskutočnili majstrovstvá sveta vo futbale, ukazovatele kapitálového trhu pol roka pred šampionátom boli v priemere o 9% vyššie ako hodnoty svetových indexov. Dá sa to považovať za radostnú správu pre japonský kapitálový trh, ktorý je na najnižšej úrovni za posledných osemnásť rokov. Podľa údajov druhého výskumu ak by Japonci vyhrali majstrovstvá sveta vo futbale v roku 2002, výsledkom by bolo to, že HDP by stúpol na 3,604 triliónov jenov (27,8 mld. USD). Toho sa však určite nedočkáme z jednoduchého dôvodu. Japonské mužstvo nepatrí medzi najsilnejšie mužstvá o oveľa reálnejšie je predpokladať, že sa dostane do semifinále. Podľa prepočtu organizačného výboru majstrovstiev sveta, juhokórejskej ekonomike turnaj prinesie 8,8 triliónov wonov (6,8 mld. USD) a 350 000 stálych pracovných miest, ktoré nebudú závisieť od toho ako dopadne domáce mužstvo.

Experti HSBC predpokladajú, že futbalový turnaj a Ázijské hry, ktoré budú v Južnej Kórei v septembri tohto roku, pomôžu krajine aby v tomto roku dosiahla rast hrubého domáceho produktu 4,7%.

Nie je však úplne jasné aký úžitok prinesú majstrovstvá sveta japonskej ekonomike. Po prvé, futbal je pre túto krajinu relatívne novou hrou, preto výnosy nemusia byť vysoké. Dôkazom toho skúsenosti USA kde rovnako nie je futbal populárny. Ani americký kapitálový trh, ani americká ekonomika nereagovali na majstrovstvá sveta, ktoré v USA boli v roku 1994. Okrem toho rast cien na kapitálovom trhu v ostatných krajinách sa udial na pozadí celkového ekonomického rastu, čím sa nemôže pochváliť Japonsko. Rýchlosť rastu hrubého domáceho produktu v Španielsku, Taliansku a Francúzsku počas roka pre turnajom prevyšovali priemerné ukazovatele rastu v krajinách Organizácie hospodárskej spolupráce a rozvoja (OECD) o 0,4%. Japonsko teraz prežíva recesiu. Priemerná rast v krajinách OECD má byť v tomto roku 1% a v Japonsku sa podľa prognózy Medzinárodného menového fondu očakáva pokles o 1%.

Preto sa nedá od majstrovstiev sveta očakávať v Japonsku žiaden makroekonomický efekt. Celkový entuziazmus môže upevniť dôveru v ekonomiku. Turnaj sa vlastne koná v čase, ktorý je pre ekonomiku najnevhodnejší. V polovici tohto roku by malo Japonsko prežívať hlbokú recesiu.

Majstrovstvá sveta, ktoré sa konajú v správne vybranom čase môžu ovplyvňovať vývoj ekonomiky aj potom ako sa ozve záverečný hvizd. Ten však pre kapitálový trh môže znamenať koniec obdobia rastu. Tak to bolo v roku 1966 vo Veľkej Británii. „Myslia si, že všetko sa skončilo,“ povedal komentátor na záverečný hvizd rozhodcu po finále, v ktorom vyhrali Angličania a veta sa stala populárna v celej krajine. Áno, skutočne sa to týkalo a indexu FT-100. Pol roka po skončení majstrovstiev sveta stratil 17%. Na vine nebol len futbal, avšak výskumy HSBC ukazujú, že počas polroka od skončenia turnaja ukazovatele kapitalového trhu krajín kde boli, boli o 6% nižšie ako v priemere vo svete.

Harry Evans, vedúci analytik tokijského oddelenia HSBC si myslí, že futbal je jedným zo sektorov ekonomiky kde existuje veľký dopyt.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 1. 2025

USD 1,044 0,009
CZK 25,139 0,039
GBP 0,845 0,001
HUF 411,080 0,400
CAD 1,497 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS