V novembri nastúpený trend v zahraničnom obchode, kedy tempo importu predstihlo tempo exportu, pokračoval aj v máji tohto roku. Mesačný schodok dosiahol 7,9 mld Sk, čím potiahol dvanásťmesačný kumulatívny deficit na úroveň 66 mld Sk (-7,2% HDP) po aprílových 6,7% HDP a koncoročných 4,7% HDP.
Z makroekonomického pohľadu sú obavy o kurz koruny, vyplývajúci zo zlých správ, zmierňované štruktúrou importov, kde naďalej prevládajú technologické dovozy a základné komodity ako ropa a podobne.
Na konci roku očakáva spoločnosť P67 value, s.r.o., v Bratislave schodok na úrovni 75 – 80 mld Sk (8% HDP) a necháva v platnosti revidovaný odhad z marca. Neistotu vzbudzuje dopad koncoročných spotrebiteľských nákupných horúčiek, ktoré by mohli posunúť schodok až k 90 – 100 mld Sk (viac ako 9% HDP).
K revízií pristúpila aj NBS, ktorá zvýšila koncoročný odhad na 64 mld Sk a MH SR až na 70 mld Sk.
Koruna odignorovala výsledky zahraničného obchodu a posilnila až k 42,15 K za euro, pričom tesne pred zverejnením výsledkov sa pohybovala na 42,30 Sk za euro. V tesnej blízkosti úrovne 42,00 Sk za euro sa na trhu môžu objaviť masívnejšie výpredaje a komentáre NBS. Vzhľadom k prúdeniu investícií do ekonomiky nevylučuje P67 value priblíženie sa kurzu až k 41,50 Sk za euro. Tento predpoklad sa opiera o dobré správy z makroekonomiky – rast HDP, stabilná jadrová inflácia a favorizujúca štruktúra importu. Obavy vzbudzuje kurz koruny tesne pred voľbami, keďže k politickej neistote sa pridruží aj vyprchávanie efektov prílevu privatizačných príjmov.