Maďarská mena môže čeliť najväčšiemu jednorazovému pohybu za obdobie šiestich rokov po tom, čo Maďarsko nečakane oznámilo rozšírenie fluktuačného pásma forintu zo 4,5 % na 30 % s účinnosťou od piatku 4. mája.
Guvernér Národnej banky Maďarska (NBH) Zsigmond Jarai a minister financií Mihaly Varga spoločne oznámili zmenu šesť rokov starého režimu výmenných kurzov vo štvrtok po uzatvorení trhov. „Ide o podstatný krok smerom k členstvu v Európskej menovej únii,“ uviedol Jarai a dodal, že centrálna banka navrhla vláde, aby Maďarsko otvorilo svoje termínové a opčné trhy zahraničným investorom s cieľom pomôcť im v zabezpečení ich pozícií na maďarskom finančnom trhu. Oznámenie prekvapilo analytikov, ktorí predpokladali rozšírenie fluktuačného pásma až v druhej polovici tohto, prípadne až v budúcom roku. „Načasovanie bolo prekvapením najmä vo svetle predchádzajúcich Járaiho vyhlásení, ktoré naznačovali pasivitu v otázke rozšírenia pásma,“ povedal analytik István Zsoldos z Concorde Securities.
Zahraniční investori od začiatku minulého roka vkladajú svoje prostriedky do maďarských cenných papierov s fixným výnosom, pretože očakávajú zhodnotenie forintu po rozšírení fluktuačného koridoru, a teda aj zhodnotenie svojich vkladov. Ako uviedli analytici oslovení agentúrou Reuters vo februári, uvoľnenie fluktuačného pásma môže viesť k posilneniu maďarskej meny až o 4 %, čo by bol najvýraznejší pohyb kurzu od devalvácie v marci 1995.
Guvernér centrálnej banky však neočakáva rozsiahlu jednorazovú apreciáciu forintu, a keby sa tak aj stalo, centrálna banka podľa jeho slov zasahovať nebude.