ČLÁNOK




Machová nesúhlasí s prezidentovou kritikou privatizácie
1. júla 2002

Ministerka privatizácie Mária Machová nesúhlasí s kritikou privatizácie v Správe o stave republiky, ktorú v piatok v parlamente predniesol prezident SR Rudolf Schuster. „Práve táto vláda podľa môjho názoru urobila v oblasti transparentnosti privatizácie viac, ako všetky predchádzajúce,“ povedala pre agentúru SITA M. Machová. Podľa prezidenta by sa o transparentnosti privatizácie dalo dlho polemizovať, dôkazom čoho sú aj niektoré opakujúce sa tendre, a to práve pre nekalé praktiky, ktoré v priebehu prípravy privatizácie vyšli najavo.

„O každej privatizácii rozhodovala vláda a nie iba Fond národného majetku SR, ako to bolo predtým. Vláda nám dokonca niekoľkokrát vrátila návrhy na privatizáciu, napríklad z dôvodu nízkych ponúk,“ povedala ďalej ministerka k predajom, ktoré realizovalo ministerstvo privatizácie. Do privatizačných procesov bol navyše zapojený aj parlament, ktorý rokoval o zámeroch privatizácie a schvaľoval zoznam predávaného majetku. Poslanci, a to aj opoziční, navyše pôsobili ako členovia výberových komisií.

Mária Machová nesúhlasila ani s výrokom prezidenta, že za Slovenský plynárenský priemysel (SPP) sme mohli dostať oveľa viac a že dôsledky tejto privatizácie budeme pociťovať ešte dlho, aj keď v iných oblastiach ako plynárenstvo. „Som presvedčená, že dôsledky predaja SPP naozaj budeme pociťovať ešte dlho, ale v pozitívnej oblasti, a to nielen v plynárenstve,“ komentovala Schusterove slová ministerka. Podľa nej sa táto transakcia prejaví napríklad prínosom know-how, ďalšími synergickými efektmi a potenciálne aj príchodom ďalších významných zahraničných investorov. Práve ich vstup by mal prispieť aj k vylepšeniu firemnej kultúry na Slovensku.

Ku kritike privatizácie SPP sa vyjadril aj hovorca ministra hospodárstva Peter Chalmovský. Víťazné konzorcium bolo podľa jeho slov vybraté štandardným medzinárodným tendrom na základe transparentných kritérií v konkurenčnom prostredí, keďže záujemcov o privatizáciu SPP bolo niekoľko. „Dosiahnutá cena 2,7 mld. USD je výsledkom konkurenčného zápasu niekoľkých záujemcov o privatizáciu SPP. Cena je pritom vyššia ako bol odhad privatizačného poradcu Credit Suisse First Boston (CSFB), resp. bola vo vrchnej škále odhadu, ktorý mal podľa ekonomických analýz vypracovať CSFB,“ skonštatoval P. Chalmovský.

Prezident ďalej v parlamente povedal, že chyby sa podľa neho robili aj v iných dôležitých privatizačných procesoch, napríklad pri reštrukturalizácii bánk. „Aj keď tento krok treba privítať najmä z dlhodobého hľadiska, pretože ozdravil bankové prostredie SR a zreálnil úverovú politiku. Nie je to však často spomínaných 105 mld. Sk zlých úverov, ale s úrokmi a ďalšími použitými zdrojmi až 200 mld. Sk,“ povedal. A to je podľa prezidenta privysoká čiastka, aby sme nad ňou mohli mávnuť rukou.

„Nad žiadnou miliardou nemôžeme mávnuť rukou, ale napočítavanie úrokov na čiastku vynaloženú na reštrukturalizáciu bánk nepovažujem za nešťastné,“ reagovala na prezidentove slová Machová. Pripustila však, že keby sa predaje podielov v bankách realizovali skôr, a to na začiatku ich reštrukturalizačného procesu, mohla byť spomínaná suma nižšia. Ministerka Machová ďalej pripomenula, že väčšina úverov vznikla v rokoch 1992 až 1998.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

31. 1. 2025

USD 1,039 0,001
CZK 25,166 0,045
GBP 0,836 0,001
HUF 407,950 0,700
CAD 1,504 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS