Finančné toky akýchkoľvek amerických lobistov, ktorí operujú na federálnej úrovni sa evidujú. Ak niekto poskytuje za presadenie zákona peniaze, musí to oznámiť. Uviedol to pre Finančné noviny dlhoročný reportér Washinton Post a spisovateľ Morton Mintz.
„Podľa zákona ktokoľvek, kto lobuje ne federálnej úrovni a poskytuje za to peniaze, musí vypracovať o tom hlásenie kam presne uvedie koľko na to minul peňazí. Pokiaľ niekto uverejní nejaký príbeh o korporácii, napríklad že vyrába nie bezpečný výrobok, a neoslovil ju, alebo jej právnych zástupcov , určite nebude pred súdom v dobrej pozícii. Ak niekedy máte záujem informovať o korupcii a máte niektoré interné doklady, ktoré dokazujú že firma vedela o tom, forma to oficiálne poprie. To, že popiera interné doklady by malo byť súčasťou informácií,“ povedal počas diskusie v Centre nezávislej žurnalistiky Mintz. Dokazovanie korupcie korporácií je veľmi ťažká oblasť, pretože robia veľké reklamné kampane. Okrem toho sa snažia vydavateľov ovplyvňovať tým, že udržujú s nimi priateľské styky. Dôležité je informovať aj o firme, ktorá sa zaoberá lobovaním, najmä o jej minulosti. V spojitost s tým porozprával pre Finančné noviny praktický príklad z USA. V Kalifornii vznikla energetická kríza na základe jednodmyseľne prijatého zákona, za ktorý hlasovali všetci senátori. Stredisko pre bezúhonnosť a verejnú integritu zverejnilo to, že na lobovanie za tento zákon sa vynaložilo 69 mil. USD. „Producenti z energetických firiem o tom verejne hovorili,“ povedal Mintz. Podľa neho by sa mali novinári držať od lobistov čo najďalej.
Morton Mintz sa narodil 26. januára 1926 v Ann Arbor, štát Michigan v USA. Ako novinár pracuje od roku 1946. V rokoch 1958 až 1988 pracoval vo Washington Post. Písal najmä o porušovaní zákonov korporáciami. Je autorom a spoluautorom viacerých monografií nositeĺom viacerých novinárskych cien. Mintz vo štvrtok 21. júna tohto roku vystúpi na spoločnom seminári Transparency International a Centra nezávislej žurnalistiky.