ČLÁNOK


,

Linux dobýva pécečká
15. februára 2003

Linux mal od začiatku niekoľko predpokladov na to, aby sa stal úspešným operačným systémom. Jednak je veľmi stabil-ný, jednak je založený na otvorenom zdrojovom kóde. To znamená, že jeho kód je voľne dostupný a ktokoľvek, kto sa vyzná v programovaní, si môže Linux prispôsobiť svojim potrebám. Nezanedbateľnou výhodou je to, že Linux sa šíri na internete zadarmo. Alebo je možné kúpiť si od niekoľkých firiem ich vlastnú, relatívne lacnú verziu Linuxu, dodávanú spolu s vybranými aplikáciami.

Napriek týmto výhodám je Linux stále menšinovým systémom. Doteraz dokázal konkurovať windowsom len v oblasti serverov. Na osobných počítačoch však systém Windows od spoločnosti Microsoft jednoznačne dominuje (ak nerátame menšinovú platformu Macintosh, ktorá používa vlastný operačný systém Mac OS). Za hlavnú prekážku väčšieho rozšírenia Linuxu sa považuje jeho technická zložitosť, ktorá nevyhovuje bežnému používateľovi. Teraz však vzniklo konzorcium viacerých firiem, ktoré si dali za cieľ Linux zjednodušiť a presadiť ho ako operačný systém pre pécečká.

V ohrození?

Súčasťou konzorcia sú známi predajcovia Linuxu ako SuSE, MandrakeSoft, Lycoris či Xandros. Patria doň aj spoločnosti ArkLinux a CodeWea-vers, ktoré ponúkajú softvér umožňujúci windowsovským programom, aby bežali pod Linuxom. Konzorcium je neziskovou organizáciou otvorenou pre nových členov.

Nezávisle od tejto iniciatívy dvaja predajcovia, SuSE a Red Hat, vytvorili verzie Linuxu určené firemným zamestnancom, ktorí používajú počítač len na určité úkony (napríklad zadávanie údajov do podnikovej databázy alebo vedenie účtovníctva). Navyše spoločnosť Sun Microsystems pracuje na softvéri pre svoje servery, vďaka ktorému by sa uľahčila práca na pécečkách s Linuxom (za predpokladu, že by tieto pécečká boli zapojené v podnikovej sieti s takýmito servermi).

Ako vidieť, snahy sa sústreďujú skôr na presadenie Linuxu do firemných počítačov, počítače v domácnostiach nie sú v popredí záujmu. Práve predaj softvéru podnikovým zákazníkom totiž predstavuje podstatnú časť príjmu softvérových spoločností. Všetky tri spomínané aktivity sa ešte zintenzívnili po tom, čo Microsoft oznámil svoju novú licenčnú politiku, ktorá významne zvýšila ceny niektorých jeho produktov.

Vyčnievajú z davu

Ďalší pokus o nahradenie windowsov iným riešením predstavujú neznačkové počítače, ktoré začala v USA ponúkať sieť obchodných domov Wal-Mart. Ich výrobcom je spoločnosť Microtel Computer Systems. Počítače, ktoré neobsahujú operačný systém Windows ani procesory od spoločnosti Intel, sa predávajú za výrazne nižšie ceny ako väčšinové pécečká založené na platforme Wintel (Windows + Intel).

Podľa predstaviteľov spoločnosti Wal-Mart sa nové počítače predávajú nad očakávanie dobre. Záujem o ne prejavujú najmä začiatočníci, ktorí hľadajú lacný prístroj na pripojenie na internet. Ďalšou veľkou skupinou záujemcov sú, naopak, profesionáli, ktorí potrebujú druhý počítač.

Operačným systémom je Lindows, systém, ktorý v sebe spája nízku cenu s jednoduchosťou ovládania. Navyše ide o podobné ovládanie, na aké sú používatelia zvyknutí z windowsov. Procesorom je málo známy čip spoločnosti Via Technologies, ktorý je menej výkonný, no zato lacnejší ako procesory od spoločností Intel a AMD. Počítač nie je určite vhodný na hry či spracovanie digitálneho videa. Jeho výkon je však dostatočný na písanie textov, robenie tabuliek či surfovanie po internete. Teda na tie úkony, na ktoré potrebuje počítač väčšina používateľov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 11. 2024

USD 1,052 0,003
CZK 25,294 0,001
GBP 0,835 0,000
HUF 410,980 1,200
CAD 1,483 0,019

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS