ČLÁNOK




Leasingová džungľa
18. októbra 2001

Jeden celoštátny denník – koniec koncov prečo nepovedať, že to bolo SME – uviedol na stránke venovanej radám spotrebiteľom prekvapivo pútavý prehľad cien. Tentokrát však nešlo o práškové polievky, ale o ceny leasingu osobného automobilu u širokej palety leasingových spoločností. V rámci článku si jeho autori dali tú práca a vypočítali reálny leasingový koeficient.

Výsledky boli viac ako poučné. Nie je prekvapením, že výška koeficientu navýšenie sa hýbala vo veľmi širokom spektre od 1,19 do 1,34, tak ako nebolo prekvapením, ktoré spoločnosti ležali na tej ktorej strane spektra. Omnoho zaujímavejším je fakt, že autormi článku vypočítaný koeficient sa pravdepodobne v mnohých prípadoch líšil od koeficientu uvádzaného v propagačných materiáloch leasingových spoločností – koniec koncov niektoré produkty mali v názve spojenie s „nulovým navýšením“.

Z horeuvedeného je možné vyvodiť – bez nároku na úplnosť – niekoľko faktov. Tými najpodstatnejšími sú dva. Tak ako v iných oblastiach života je i v prípade leasingových spoločností spotrebiteľ vydaný napospas brutálnemu v podstate neregulovanému trhu. (To však nie je veľkým prekvapením – jedným z najväčších paradoxov súčasného Slovenska je fakt, že štát snažiaci sa o udržanie čo najväčšieho vplyvu reálne garantuje čím ďalej menší balík istôt, čím sústavne zhoršuje pomer medzi zobral a dal. Príčina je jednoduchá – štát nestíha a je uplatiteľný)

Druhým faktorom je absencia reálnej samoregulácie sektoru. Ak sú metodiku jednotného výpočtu leasingového koeficientu schopní zvládnuť v SME, dokázali by to zrejme aj v Asociácii leasingových spoločností. Teda ak by chceli. Ak nie je klamlivou reklamou pomenovať nulovým navýšením niečo v intervale 1,19 až 1,34, tak potom ňou nie je nič, dokonca ani spoty politických strán v predvolebnej kampani.

V Amerike by niekoho, kto predáva svoju službu dvakrát tak draho ako iný a nazýva to výhodnou ponukou vyváľali v smole a perí a vyhnali z mesta. V Európe by zasadla Európska komisia a 158 stránkovým predpisom všetko zregulovala, najpravdepodobnejšie podľa želania veľkých nemeckých alebo francúzskych spoločností. Ako vyriešime tento problém na Slovensku, zostáva zatiaľ otvorené. Dovtedy však radšej trikrát počítajte a až potom leasujte.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 11. 2024

USD 1,052 0,003
CZK 25,294 0,001
GBP 0,835 0,000
HUF 410,980 1,200
CAD 1,483 0,019

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS