ČLÁNOK


,

Laser vyrába a lieči
22. novembra 2002

Myšlienka vytvoriť Medzinárodné laserové centrum (MLC) v Bratislave vznikla v roku 1995 pri návšteve bývalého predsedu vlády Vladimíra Mečiara na Moskovskej štátnej univerzite. Činnosť oficiálne začalo v roku 1997 ako nezávislá inštitúcia v pôsobnosti Ministerstva školstva SR a v spolupráci s Moskovskou štátnou univerzitou. Predpokladaný termín dokončenia centra je budúci rok.

Centrum je rozpočtová organizácia, ktorej poslaním je vzdelávanie, výskum a vývoj v oblasti progresívnych metód a technológií fotoniky (rámec). Úlohou MLC je vytvoriť lokálne podmienky na rozvoj kvalitných vedecko-technických a aplikačných projektov, ako aj rozvoj moderných laserových metód a optickej laserovej diagnostiky.

MLC je prvý civilný projekt financovaný z deblokácií ruského dlhu. V čase vzniku myšlienky centra už existovala spolupráca s ruskou stranou v oblasti laserových technológií, najmä v biologickej oblasti. Optika sa ešte v polovici 90. Rokov minulého storočia nerozvíjala na Slovensku do takej miery, aby mohla mať lepšie finančné zázemie. Až tento projekt umožnil kúpiť laserové prístroje, ktoré sú finančne veľmi náročné.

„Nechceli sme robiť nový ústav, iba menšie prístrojové centrum,“ hovorí riaditeľ MLC Dušan Chorvát. Vláda SR na projekt vyčlenila 3 mil. USD. V roku 1999 ďalším uznesením dostali15 mil. USD na dobudovanie MLC a špeciálnych laboratórií. Prvé zariadenia prišli v roku 2000.V súčasnosti disponujú len jednou tretinou prístrojov. Najneskôr začiatkom budúceho roka by mali dostať druhú tretinu a zvyšok v priebehu budúceho roka. Podľa D. Chorváta bude možné MLC vidieť v plnej kráse až o dva roky, keď sa úplne dobuduje.

V súčasnosti má centrum 17 zamestnancov, vedeckých pracovníkov a štyroch v organizačnej zložke. Vekový priemer zamestnancov je 35 rokov. Pri návšteve Slovenska komisár Európskej únie pre vedu a výskum Philippe Busquin ocenil projekt MLC. „EÚ podporuje vznik laserových laboratórií v členských krajinách. Medzinárodné prepojenie týchto centier by malo v budúcnosti umožniť talentovaným mladým ľuďom špičkové špecializované vzdelávanie a vedecký rast, ako aj optimálne zamestnanie,“ uviedol D. Chorvát.

Optický počítač hudbou budúcnosti

V tomto roku už MLC spolupracuje na rôznych projektoch. Napríklad v oblasti reverzného inžinierstva. Čo to znamená? Tvar a poloha rôznych predmetov v priestore sa dajú snímať pomocou ich ožiarenia laserovým zväzkom a svetlo odrazené od nich umožňuje rekonštruovať presnú informáciu o polohe. Využiť sa to dá napríklad v jadrovej elektrárni pri spúšťaní robota do jej priestorov. „Radi by sme sa dostali do medzinárodného vedeckého výskumu. Snažíme sa aj o prienik do 6. rámcového programu EÚ, kde by sme chceli participovať na dvoch projektoch spolu s ďalšími inštitúciami. Po úplnom dobudovaní centra chceme poskytovať služby všetkým rezortom, nielen školstvu. Aby sme boli dostupní ľubovolnej organizácii, ktorá by potrebovala takéto špeciálne zariadenia,“ dopĺňa D. Chorvát.

Na pôde MLC vzniklo niekoľko laboratórií. Reprezentujú určité smery. Patrí sem laboratórium laserových mikrotechnológií, kde pracujú na naparovaní tenkých vrstiev pomocou tepla, ktoré vyvíja svetelný zväzok. „Chceme ho postupne doplniť technikou na opracúvanie povrchov laserovým zväzkom, ktorá by nám dovolila presne upravovať niektoré veľmi tvrdé materiály, napríklad diamantové vrstvy,“ vysvetľuje D. Chorvát. Pod pojmom mikrotechnológia sa skrývajú aj také procesy, ako je vŕtanie dier do tehál alebo pílenie betónu. Za určitých okolností je takýto spôsob výhodný, pretože netreba používať vrtáky, a vŕta sa zväzkom svetla. Avšak obrovská energia, ktorú laser potrebuje, by si vyžadovala malú elektráreň. Takže do takejto činnosti sa MLC zatiaľ nepúšťa, snažia sa vyrábať veci, ktoré by pomohli technickým vysokým školám.

Laboratórium pre informačné technológie reprezentuje rýchly optický prenos informácií. Postupne plánujú kúpiť tzv. optický počítač, kde všetky elektronické súčiastky možno nahradiť optickými prvkami. Takéto počítače sú rozvinutejšie a, samozrejme, aj rýchlejšie.

Spolupráca v boji proti rakovine

V súčasnosti už vzniká laboratórium materiálovej analýzy. Je založené na štúdiu vlastností materiálov, ktoré sa dajú vyčítať zo spektier. Jeho súčasťou bude aj laboratórium optickej diagnostiky, v ktorom sa bude dať uplatniť nanotechnológia. To je napríklad vytváranie extrémne tenkých dieročiek v polovodičových senzoroch, cez ktoré sa dajú prepojiť jednotlivé oblasti. Tieto metódy je možné využiť v medicíne.

„Rozhodli sme sa aj pre dve vyčlenené laboratóriá, jedno pre klinickú laserovú medicínu sa začína budovať v Onkologickom ústave sv. Alžbety v Bratislave, druhé v Košiciach na Prírodovedeckej a Lekárskej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika. Tu budujeme laboratórium špeciálnej „ramanovskej“ spektroskopie, ktorá umožňuje pripravovať určité farmaceutické prípravky na liečenie rakoviny. Hovorí sa tomu aj fotodynamická terapia“, hovorí D. Chorvát.

V oblasti detekčnej techniky centrum rozvíja optickú tomografiu, ktorú zastrešuje laboratórium biomedicínskej techniky. Využíva rôzne diagnostiky. Napríklad laserom indukovanú fluorescenciu, ktorou sa dá ožiarením sledovať objekt. Tak možno vidieť poruchy na každej časti tela a diagnostikovať niektoré poškodenia kože.

Laserová metrológia a holografia využíva odraz od povrchu, na základe čoho sa dá sledovať dianie vnútri telesa, napríklad poruchy na jednotlivých povrchoch. Vo všetkých laboratóriách MLC využívajú najmodernejšie techniky, aké dnes vo svete existujú.

Vyspelé krajiny, napríklad USA, Veľká Británia, Francúzsko a iné, samozrejme, disponujú aj viacerými centrami. „Je skvelé, že laserové centrum vzniká aj na Slovensku, pretože dáva možnosti, ktoré sme tu predtým nemali,“ konštatuje na záver D. Chorvát.

Čo je fotonika?

Spoločný názov, ktorým sa analogicky k elektronike označujú technológie a procesy založené na vytváraní, prenose a registrácii kvánt elektromagnetického žiarenia (svetelných častíc – fotónov), napríklad laserová technika, optoelektronika, videotechnika a spracovanie obrazu, vláknová optika, spektroskopia. Zjednodušene možno povedať: tak ako elektronika pracuje s elektrickým signálom, fotonika sa zaoberá svetlom.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS