ČLÁNOK


,

Lákavé možnosti v Indii
21. januára 2005

Miliardová India a tiger z Malajzie sú vyhľadávanými obchodnými partnermi všetkých vyspelých krajín. Slovensko sa prejaveným záujmom o spoluprácu zaradilo do dlhého zoznamu konkurentov. Súčasťou programu prezidentskej návštevy boli popri oficiálnych politických rokovaniach aj „ekonomické fóra“ zástupcov podnikov príslušnej hostiteľskej krajiny a Slovenska. Prítomnosť najvyššieho štátneho predstaviteľa nepochybne zvýšila ich príťažlivosť pre miestne hospodárske elity. V lesku banketových sál pred kamerami a blýskajúcimi fotoaparátmi sa podpísalo aj zopár zmlúv a memoránd o porozumení – či už medzi podnikateľskými organizáciami alebo aj jednotlivými komerčnými spoločnosťami. V prípade Indie má rámec týmto vzťahom poskytnúť dvojstranná dohoda o hospodárskej spolupráci, ktorú v Novom Dillí podpísala štátna tajomníčka Ministerstva hospodárstva SR Eva Šimková.

Ekonomika nad politikou

Historicky prvou návštevou prezidenta Slovenskej republiky v Indii mala za cieľ oživiť politický dialóg a podporiť vzájomnú spoluprácu s akcentom na perspektívu ekonomických väzieb. „Moje otvorené a priateľské rozhovory s najvyššími predstaviteľmi Indie mi tento obojstranný záujem len potvrdili,“ povedal prezident Gašparovič.

Spomínaný akcent ešte viac rezonoval pri návšteve prezidenta v Malajzii. Kým bežný návštevník indického subkontinentu musí vynaložiť veľké úsilie, aby objavil viditeľné známky deklarovaného ekonomického rastu, v tropickej monarchii mu na každom kroku priam udierajú do očí. Búrlivý rozvoj (sčasti financovaný aj príjmami za ropu) dokumentujú moderné budovy v Kuala Lumpur, ale aj diaľnice, úroveň automobilizmu, nové letisko aj neustály stavebný ruch hlavnom meste a jeho okolí. Malajzijské firmy sa už o Slovensko zaujímajú nielen z obchodného, ale aj z investičného hľadiska – prvý investor (ktorý?) z tejto krajiny k nám prišiel pred tromi rokmi.

V čom sú možnosti

S Malajziou, ale najmä s Indiou, má dnes SR veľmi slabú obchodnú výmenu. Rádovo len na úrovni desiatok miliónov dolárov, pričom pasívne saldo je na našej strane. Indický trh s miliardou obyvateľov pritom dokáže pri šikovnej obchodnej politike prijať širokú paletu produktov. Príkladom môže byť úspech českej škodovky s predajom jej Oktávií (finalizovaných u miestneho partnera). Potrebu zvýšiť objem vzájomného obchodu, toku investícií a ostatných foriem hospodárskej spolupráce konštatovali všetci špičkoví predstavitelia z obidvoch strán. Kde sú teda možnosti na zlepšenie?

Ivan Gašparovič ich vidí v posilnení prílevu indických investícií na Slovensko a súčasne aj v investičnej angažovanosti v opačnom smere, napríklad zakladaním spoločných podnikov. Ministrov, s ktorými sa stretol, informoval, že naša krajina môže ponúknuť investície v strojárskom, chemickom či sklárskom priemysle, strojárske výrobky aj technológie, ale napríklad aj spoluprácu v cestovnom ruchu, osobitne v kúpeľníctve. (V tejto súvislosti mu však minister obchodu a priemyslu Kamál Náth naznačil, že Slovensko sa v Indii propaguje príliš slabo.)

A ako vidia Slovensko hospodárski predstavitelia druhej najľudnatejšej krajiny? V prvom rade všetci oceňovali jeho vstup do Európskej únie, ktorý robí aj z našej malej krajiny odrazový mostík na silný európsky trh. „Už nás nepovažujú za štát s päť a pol milióna obyvateľmi, ale za obchodného partnera, ktorý je v polmiliardovom zoskupení,“ uviedol slovenský prezident.

Indickí exportéri textilu a obuvi sa vtedy už pripravovali na zrušenie systému importných kvót EÚ od 1. januára. Minister K. Náth v tejto oblasti očakáva „kvantový skok“ aj v bilaterálnom obchode. Viceprezident významného multiodvetvového koncernu Tata Joseph Alexander zasa považuje za veľmi zaujímavé možnosti spolupráce pri výrobe strojárskych zariadení a v oblasti informačných technológií. „Naša skupina má vývojové centrum v Maďarsku. Pozeráme sa aj na ďalšie krajiny, ktoré by sme mohli využiť ako odrazový mostík na biznis v Európe,“ uviedol.

Kraľuje špeciál

Všetky formy „mierumilovného“ biznisu vo vzťahoch s krajinami južnej Ázie však zatieňuje veľký formát obchodu so špeciálnou technikou. Ak môžu na tomto teritóriu nejaké slovenské podniky zaznamenať výrazný úspech, sú to najmä zbrojárski výrobcovia, využívajúci okrem iného relatívnu politickú stabilitu v regióne i to že neobmedzujú embargá. Slovenské firmy sa hlásia napríklad do tendra na dodávku obrnených transportérov pre indickú armádu. Ich vyhliadky má zlepšiť o. i. aj podpísanie memoranda o porozumení medzi Kerametalom a jednou z domácich strojárskych spoločností v Dillí. Indické zbrojárske podniky prejavili záujem aj o slovenské technológie výroby veľkorážnej munície, čoho výsledkom bolo nedávne odovzdanie výrobnej linky „made in Slovakia“ v západoindickom meste Čandrapur. . V hre je tiež záujem Indov o odmínovací systém Božena.

Podľa štátneho tajomníka Ministerstva obrany SR Martina Fedora, ktorý na rokovanie s indickým partnerom prizval zástupcov obranného priemyslu, sa pre našich dodávateľov črtá možnosť zúčastniť aj na ďalších tendroch. I na tých, ktoré sa začali už dávnejšie. Nová indická vláda v nich chce pokračovať. Verejné súťaže v tejto krajine sú dlhodobé a vyhlasujú ich priebežne. „Jednou z úloh nášho rezortu v Indii je pripraviť pôdu pre slovenských podnikateľov. Nie je to jednoduché teritórium na obchod, pretože sa tu stretávajú záujmy všetkých krajín sveta a konkurencia je veľmi vysoká,“ uviedol M. Fedor. Vstup do EÚ a NATO podľa neho možnosti SR v tomto smere znásobil.

Bez lobovania nie je obchod

Aj návšteva slovenskej delegácie v Malajzijskom kráľovstve čiastočne súvisela so snahou otvoriť dvere dodávkam špeciálnej techniky. „V týchto krajinách sa to nikdy nedá bez politického lobovania na najvyššej úrovni,“ konštatoval istý slovenský diplomat. Slovenskí zbrojári nedávno neuspeli v súťaži o dodávku modernizovaných tankov T-72, ktoré napokon Malajzia nakúpi od Poliakov. Rozhodnutiu o kontrakte za niekoľko stoviek miliónov dolárov predchádzali návštevy členov poľskej vlády, premiéra i prezidenta.

„Myslím si, že impulz, akým bola takáto návšteva, bol potrebný,“ uviedol na margo cesty I. Gašparoviča predstaviteľ rezortu obrany. Za svoje teritórium to potvrdil aj slovenský veľvyslanec v Indii Alexander Iľaščík: „Návšteva prezidenta bola veľmi potrebná a prišla včas. Obe krajiny sa nachádzajú v období novej etapy vzájomných vzťahov. India sa stáva globálnou veľmocou,“ dodal.

Politickú podporu obchodu so zahraničím oceňujú aj predstavitelia zainteresovaných firiem. „Cesty vrcholných predstaviteľov do zahraničia spolu so zástupcami podnikateľskej sféry majú veľký význam, čo dokazuje aj vysoká účasť našich partnerov na stretnutiach. Znamená to pre nás väčšie šance,“ zdôraznil podpredseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Matúš Kostolný.

Napriek nedostatkom úspech

Decembrová cesta na juhovýchod Ázie nebola pre prezidenta politicky bezproblémová. Na úrovni absolvovaných rokovaní sa negatívne prejavila napríklad neprítomnosť členov vlády v jeho sprievode. Indickým a malajzijským ministrom chýbal ich priamy partner. V Naí Dillí negatívne vnímali jednostranné zrušenie cesty R. Schustera rok predtým. Podľa neoficiálnych vyjadrení našich diplomatov to dali indickí predstavitelia pri niektorých príležitostiach najavo. Novú svetovú veľmoc uráža, keď jej malý štát neverí, že dokáže zaručiť bezpečnosť jeho prezidenta.

Ivan Gašparovič však prelomil ľady a svoju hlavnú úlohu v Ázii splnil. Sám hodnotil svoju cestu ako úspešnú Zdôraznil pritom potrebu rozpracovať výsledky oboch návštev v rezortoch a v pracovných skupinách na Slovensku a tiež bilaterálne. Okrem podpísaných dokumentov dala ázijská cesta impulz aj príprave ďalších dôležitých dohôd, napríklad dohody s Indiou o zamedzení dvojitého zdanenia. Bezvízový styk s touto krajinou a jej dosiahnutie dohody je v kontexte politiky EÚ a viaže sa na vzájomnú readmisnú dohodu.

Dokumenty podpísané počas návštevy I. Gašparoviča v Indii a Malajzii 8. – 15. decembra 2004

*Dohoda o hospodárskej spolupráci – program spolupráce medzi Ministerstvom obchodu a priemyslu Indickej republiky a MH SR na roky 2004 až 2007,

* Memorandum o porozumení medzi Celoindickou asociáciou priemyslu a SOPK,

* Dohoda o ekonomickej a technickej spolupráci medzi Federáciou výrobcov Sabahu, Obchodnou komorou „bumiputera“ štátu Sabah (Malajzia) a Bratislavskou regionálnou komorou SOPK,

* Memorandum o porozumení medzi spoločnosťami Kerametal, a. s., a Bharat Earth Movers Ltd. (India),

* Certifikát o odovzdaní linky na plnenie munície SA-8 medzi Konštruktou Industry, a . s., a ordnance factory Chandrapur (Maharaštra, India),

* Vykonávací protokol k dohode o kultúrnej spolupráci – program spolupráce medzi vládami Indickej republiky a SR na roky 2004 až 2007.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 12. 2024

USD 1,044 0,004
CZK 25,201 0,066
GBP 0,831 0,003
HUF 411,450 0,280
CAD 1,500 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS