ČLÁNOK




Kvôli korekcii trhov budú akcie tretí rok po sebe klesať
15. januára 2002

Prognóza hlavného stratéga investičnej banky Morgan Stanley Byrona Waynea na tento rok majú čierne zafarbenie: pokračovanie recesie v USA a Japonsku, abdikácia Alana Greenspana a japonskej vlády.

Wayne vydáva farbisté prognózy od roku 1985. Väčšina predpovedí známych ako 10 prekvapení sa vždy realizovala – napríklad prognóza začiatku recesie začiatkom roka 2001 alebo krach akcií internetových firiem.

V roku 2002 Wayne odporúča kúpu akcií spojených s cestovaním. Sú to také spoločnosti ako AMR Corp., Delta Air Lines, Boeing Co., Starwood Hotels & Resorts ? Hilton Hotels Corp. „Akcie týchto firiem prinesú investorom príjmy, pretože pravdepodobnosť teroristických útokov je malá, a všetci začnú cestovať,“ myslí si.

V sektore vysokých technológií, ktorý si veľa vytrpel sa podľa názoru analytika zlepší situácia, najmä v oblasti výroby zariadení. Bude to preto, lebo podniky budú potrebovať vymeniť zariadenia, ktoré doslúžili a zostarli. Rastu kurzu akcií bude prekážať celková konsolidácia kapitálového trhu. Wayne odporúča kúpu akcií Lucent Technologies , Nortel Networks ? JDS Uniphase.

O americkej ekonomike povedal, že príznaky obnovenia sú len povrchné. Zlepšenie situácie v ekonomike začiatkom roku 2002 bude dôsledkom toho, že firmy využijú rezervy. Preto bude mať krátkodobý efekt.

„Ekonomika sa po druhý raz prepadne a vráti sa k recesii. Zníženie korporatívnych ziskov bude pokračovať, pretože sa budú zvyšovať náklady a nebude existovať priestor pre zvýšenie cien. Kvôli prehodnoteniu akcií na kapitálovom trhu, index Standard & Poor´s 500 bude po tretí rok pokračovať v páde,“ myslí si hlavný stratég Morgan Stanley.

Súčasne si myslí, že hlava Federálneho rezervného systému, ktorý v USA plnú funkcie centrálnej banky, Alan Greenspan rezignuje. „Ne jeho miesto musí prísť niekto mladší, pätnásť rokov práce v takej vysokej funkcii stačí,“ mieni Wayne.

Počas pôsobenia Greenspana na čele Federálneho rezervného systému sa značne znížili úrokové miery, ale vplyv menovej politiky na americkú ekonomiku nie je citeľný. Slabá ekonomika a ospalý kapitálový trh sa stanú rozhodujúcimi faktormi pri voľbách v novembri 2002. Vďaka nimi obe snemovne ovládnu demokrati.

Ešte viac problémov bude mať Japonsko. Recesia bude pokračovať bez ohľadu na úsilie vlády a centrálnej banky. Rast nezamestnanosti a strata dôvery v bankovom systéme sa stane príčinou demisie japonskej vlády. Podľa prognóz veterána Wall Street po demisii vlády sa kurz japonského jenu zníži na 160 jenov za USA a index Nikkei 225 klesne na 8000 bodov. Cena ropy v tomto roku stúpne zo súčasných 22 USD za barel na 30 USD v dôsledku zníženia ponuky a mierneho rastu dopytu.

Očakávanéudalosti v tomto roku
1 Veľké teroristické útoky mebudú
2 Alan Greenspan abdikuje
3 Obligácie sa budú uprednostňovaťpred akciami
4 Japonsko bude prežívať poklesekonomiky, nový premiér abdikuje
5 Rusko bude z hľadiska po druhýraz najlepšou krajinou s prechodnou ekonomikou
6 Cena za barel ropy prekročí30 USD za barel
7 Ľudia začnú znovu cestovať
8 Zlepší sa situácia vo sektorevýroby hig-tech zariadení
9 Výnos z blue chips poklesnú
10 Demokrati obsadia vedúce miestav kongrese USA

Zdroj: Morgan Stanley


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 1. 2025

USD 1,044 0,009
CZK 25,139 0,039
GBP 0,845 0,001
HUF 411,080 0,400
CAD 1,497 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS