ČLÁNOK


,

Kupuj, kto môžeš
13. septembra 2002

Podľa odborníkov sa investície do nehnuteľností vyplácajú. Ceny rezidenčných nehnuteľností rastú rýchlejšie ako inflácia. Spravidla je výnos vyšší ako dnešné úrokové miery. Navyše ide o bezpečné uloženie peňazí (proti živelným katastrofám možno nehnuteľnosť poistiť). Kým sa však záujemca rozhodne, do čoho vloží svoje peniaze, mal by sledovať ponuku a dopyt realitných kancelárií, a získať tak aspoň rámcovú predstavu, o čo je záujem.

Na Slovensku je momentálne záujem o nehnuteľnosti ovplyvnený obavami, že sa ceny bytov a domov po voľbách síce ustália, ale na vyššej úrovni. O rok-dva, keď Slovensko vstúpi do Európskej únie, pravdepodobne ceny opäť porastú, a pre väčšinu obyvateľstva by sa vlastné bývanie stalo nedostupné.

Záujem o menšie byty,

domy na vidieku a o pozemky

Kto na to len trochu má, snaží sa dostať k streche nad hlavou teraz. Developeri majú zaujímavý poznatok: vzrástol záujem o menšie byty, dokonca jednoizbové. V novostavbách bytových domov sa tak namiesto veľkoplošných bytov objavuje viac menších. Žiadané sú jedno- a dvojizbové, na ktoré mladé rodiny dokážu nazhromaždiť prostriedky (úspory, stavebné sporenie, hypotekárny úver).

Drahé byty, v ktorých vyjde štvorcový meter na 35-tisíc korún, sa môžu považovať za dobrú investíciu len vtedy, ak sa nachádzajú v atraktívnej lokalite. Predpokladá sa, že ceny bytov v centrálnych mestských zónach sa v priebehu dvoch rokov zdvojnásobia.

Aj na trhu so staršími bytmi sú najvýhodnejšie menšie byty. Hoci celkove ceny vyleteli od februára a marca o vyše 20 percent, pri troške šťastia možno v hlavnom meste natrafiť napríklad na dvojizbové byty do 1,25 milióna korún (v novostavbách je to okolo dvoch miliónov).

O úspechu zhodnotenia bytu v nasledujúcom období rozhoduje nielen jeho obstarávacia cena či následná kvalitná adaptácia na moderné a funkčné bývanie, ale aj poloha bytu v dome. Najhoršie sa predávajú byty na prízemí a na posledných podlažiach bytového domu. Záujem o menšie byty rastie aj v ďalších mestách, kde sa ešte donedávna predávali najmä troj- a viacizbové byty.

Niektorí majitelia bytov v Bratislave sa sťahujú na vidiek. Využívajú príležitosť byty výhodne predať a kupujú si menšie rodinné domy na vidieku, ktoré ich vyjdú o polovicu lacnejšie. Zvyčajne ide o starších ľudí, ktorí sa vracajú do svojho rodiska, do dedín v okolí mesta.

Výhodná môže byť aj kúpa pozemku, treba si však vopred zistiť, v akej lokalite sa nachádza. Najmä to, či je tam dovolené stavať. V chránenej krajinnej oblasti je to sotva možné. Najväčší záujem je o pozemky, na ktorých je dlhšie plánovaná výstavba. Výhodou je, ak sa budúci staviteľ zoznámi s územným plánom danej lokality, pretože tak sa dozvie, či sa tu nebude stavať diaľnica alebo výrobný objekt, ktoré by mohli rušiť bývanie v novom dome.

Vplyvy na rast cien

Zvýšenie cien nehnuteľností v SR ovplyvnilo viacero faktorov. Od nedostatku nájomných bytov cez zlepšené podmienky na čerpanie úverov na kúpu a výstavbu bytov a domov až po snahu lepšie uložiť svoje voľné prostriedky.

Veľký záujem o byty, ale aj o stavebné parcely sa prejavil po krachu veľkých nebankových subjektov vo februári a v marci. Ľudia sa už boja investovať inde než do bánk, ale ich nízke úročenie nie je veľmi povzbudzujúce, a tak vloženie prostriedkov do nehnuteľností považujú za dobrú investíciu. Ďalším dôvodom je slabnúci kurz slovenskej koruny.

Konkurencia viacerých bánk, ktoré poskytujú hypotekárne úvery, znižuje úroky úverov, ktoré sú momentálne na Slovensku nižšie ako v okolitých krajinách. Úrokovú sadzbu do konca splatnosti pôžičky navyše znižuje tzv. bonifikácia, ktorú hradí štát. Momentálne je to 4,5 percenta, čo je zhruba polovičná hodnota priemernej súčasnej úrokovej miery.

Po vstupe do Európskej únie budú nehnuteľnosti dostupné nielen Slovákom, čo opäť podmieni rast cien. Aj keď realitné kancelárie nepredpokladajú, že práve Slovensko bude tou krajinou, kam by sa sústredil záujem zahraničných investorov vo väčšej miere, s výnimkou Bratislavy. Podľa zákonov si cudzinec zatiaľ nemôže nehnuteľnosť kúpiť, čo sa však po vstupe do EÚ zmení. V praxi už teraz stačí cudzincom na získanie nehnuteľnosti založenie spoločnosti s ručením obmedzeným alebo akciovej spoločnosti a trvalý pobyt dlhší ako rok. Záujemcovia, ktorí spĺňajú kritériá, sa už objavujú medzi klientmi realitných kancelárií.

Kam sa oplatí investovať:

– do menších bytov v mestách, ktorých cena ešte príliš nevzrástla, a do ich následnej rekonštrukcie,

– do lacnejších rodinných domov v blízkosti miest,

– do atraktívnych pozemkov.

Riziká investícií

Pozemky – územné plány, ekologické zaťaženie, nevyriešené reštitučné spory, nasýtenosť trhu.

Byty v mestách – vlastnícke vzťahy (podielové spoluvlastníctvo), zložitá komunikácia medzi členmi spoločenstiev vlastníkov a pod.

Rodinné domy – lokalita, skladba obyvateľstva v susedstve, vplyvy okolia (blízkosť výrobných objektov, aj plánovaných), dopravné zaťaženie, pripravovaná výstavba infraštruktúry, dostupnosť.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS