ČLÁNOK
Kto stál za plynovou krízou?
13. februára 2009
Kto stál za plynovou krízou?
Budeme sa aktívnejšie venovať vytvoreniu nových ciest dodávok plynu – plynovodov Severný prúd a Južný prúd, zdôraznil v rozhovore pre Profini mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Ruskej federácie na Slovensku Alexander Udaľcov
Zmenili sa nejakým spôsobom slovensko-ruské vzťahy po nedávnej plynovej kríze?
Dúfam, že nie. Analýza plynovej krízy, bez emócií a vnucovaných rád známych „priateľov“ Ruska tak na Slovensku, ako aj v iných krajinách, privedie každého zdravo mysliaceho človeka k jasným záverom. A tie sú nasledovné: Rusko bolo, mimochodom, vyše 40 rokov, stále je a bude spoľahlivým dodávateľom plynu a ďalších energií všetkým svojim partnerom. Rusko nepozastavilo dodávku plynu do Európy, plynovody vedúce na ukrajinsko-slovenskú hranicu uzavrela Ukrajina. Rusko až na druhý deň, keď zaznamenalo, že sa všetok plyn určený pre európskych spotrebiteľov, mierne povedané, „vyparuje“ v tejto tranzitnej krajine, prerušilo jeho dodávky cez ňu. Rusko bolo pripravené na realizáciu akýchkoľvek variantov, vrátane navrhovaných Slovenskom, obnovenia dodávok plynu jemu aj do ďalších krajín. Napokon, Rusko si z toho, čo sa stalo, urobilo pre seba závery. Budeme sa aktívnejšie venovať vytvoreniu nových ciest dodávok plynu – plynovodov Severný prúd a Južný prúd.
Ak by sa Slovensko napojilo na iné plynovody, narušilo by to nejakým spôsobom jeho vzťahy s Ruskom?
Každý štát je absolútne suverénny pri výbere zdrojov energií a ciest ich prepravy. Rusko bude rešpektovať akékoľvek rozhodnutie v tejto oblasti. Druhá vec je, že ho podmieňuje celý komplex faktorov, predovšetkým ekonomická výhoda a účelnosť. Politizácia tohto procesu je neproduktívna a spravidla sa prejaví v závažných hmotných nákladoch. Naše vzťahy so Slovenskom tvorí množstvo komponentov a energetika je jedným z nich. Podotýkam, že všetky sú v rôznej miere prepojené.
Kto je v skutočnosti zodpovedný za plynovú krízu? Podľa medializovaných informácií mohli mať v tom prsty aj Američania. Je to len fáma?
Na túto otázku som už odpovedal. Naozaj sa hovorí, že za touto krízou by mohli byť aj Spojené štáty. Pripomeniem, že doslova tesne pred „plynovými udalosťami“ USA podpísali s Ukrajinou zmluvu o strategickom partnerstve. No presnejšiu odpoveď by pravdepodobne mohli dať samotní Američania alebo Ukrajinci.
Myslíte si, že premiér Vladimir Putin by sa opäť mohol ujať úradu prezidenta? Koľko percent občanov Ruska by volilo Putina za prezidenta, ak by kandidoval aj po tretí raz v roku 2012?
Predovšetkým treba poznať zámery samotného Vladimira Putina. Ak sa tak rozhodne, tak s veľkou pravdepodobnosťou možno predpovedať, že bude mať reálne šance byť opäť zvolený na post hlavy ruského štátu. Potvrdzuje to jeho stabilne vysoká autorita medzi obyvateľstvom Ruska aj v zahraničí, obrovské skúsenosti, ktoré teraz úspešne využíva na poste predsedu vlády Ruskej federácie.
Pán veľvyslanec, nedávno ste dostali od ruského prezidenta Dmitrija Medvedevarad Priateľstva národov. Čoho sa konkrétne týka toto vyznamenanie? Dostali ho aj iní ruskí veľvyslanci?
Desiateho februára sa v Rusku oslavuje profesionálny sviatok – Deň diplomata. Pri tejto príležitosti je veľa veľvyslancov ocenených štátnymi vyznamenaniami. Je to ohodnotenie ich dlhoročnej a užitočnej práce na ochranu záujmov Ruska na medzinárodnej aréne. Mimochodom, na ministerstve pracujem vyše 35 rokov. Svoje ocenenie vnímam zároveň ako vysoké hodnotenie činnosti nášho veľvyslanectva v Bratislave, ktoré aktívne participuje na rozvoji rusko-slovenskej spolupráce v rôznych oblastiach. Tá je postavená na princípe vzájomnej výhodnosti, pragmatizmu a apolitickosti, úplne jasne vyjadruje dlhodobé záujmy ruského i slovenského národa.
Aké destinácie by ste poradili slovenským cestovateľom, ak by navštívili Rusko? Je Rusko bezpečnou krajinou v tomto smere?
V Rusku je veľmi veľa prekrásnych miest, ktoré by, som si istý, boli určite atraktívne pre slovenských turistov. Spomeniem len niektoré z nich. Je to predovšetkým, samozrejme, Moskva a kultúrne hlavné mesto našej krajiny Sankt Peterburg so svojimi vynikajúcimi architektonickými komplexmi a predmestiami. Za pozornosť stojí aj cesta po tzv. Zlatom kruhu – starodávnych ruských mestách (Rostov, Vladimir, Jaroslavľ, Suzdaľ atď.). Mimoriadne populárne sú výlety na Ural, Sibír s bezpodmienečnou návštevou jazera Bajkal. Čo sa týka bezpečnosti, môžem povedať len toľko, že sám s pôžitkom jazdím po Rusku a ako vidíte, som živý a zdravý, čo želám aj vám. Samozrejme, so zreteľom na situáciu na Severnom Kaukaze by som vám odporučil zdržať sa cestovania do tejto oblastí. Všetkým by som chcel odporučiť aj to, aby sa pri organizovaní svojich pobytov v Rusku obracali na cestovné kancelárie, ktoré majú zabehnuté a preverené trasy.
KURZY
15. 11. 2024
USD | 1,058 | 0,005 |
CZK | 25,286 | 0,019 |
GBP | 0,835 | 0,003 |
HUF | 407,230 | 0,180 |
CAD | 1,486 | 0,010 |