ČLÁNOK




Kto podporí Spojené štáty v útoku na Irak
19. marca 2003

V roku 1991 Spojené štáty reagovali vojenskými operáciami na inváziu irackých vojsk do Kuvajtu. Podporilo ich vtedy viac než 30 krajín. Dvanást rokov po vojne v Perzskom zálive prezident George Bush mladší plánuje nový útok na Irak a spolieha sa na podporu takzvanej „koalície ochotných“. Nasleduje strucný prehlad krajín, ktoré sa do útoku na Irak pravdepodobne aktívne zapoja.

Austrália

Do oblasti Perzského zálivu vyslala 2000 vojakov, vojnové lode a stíhacky. Oficiálne však zatial neoznámila, ci sa do útoku na Irak zapojí.

Bahrajn

Už celé desatrocia miesto hlavného štábu Piatej americkej flotily.

Velká Británia

Hlavný spojenec Washingtonu. Do oblasti vyslala 45,000 príslušníkov ozbrojených síl spolu so stíhackami a vojnovými lodami.

Bulharsko

Ponúklo svoj vzdušný priestor, základne a doplnanie pohonných hmôt pre americké bojové lietadlá. Na Blízky východ vyslalo špeciálne jednotky protichemickej a protibiologickej obrany.

Chorvátsko

Poskytlo vzdušný priestor a letiská pre civilné transportné lietadlá koalicných síl.

Ceská republika

Na žiadost Spojených štátov do oblasti vyslala tím špecialistov na dekontamináciu objektov zasiahnutých chemickými zbranami.

Nemecko

Napriek odmietavému postoju Nemecka voci útoku na Irak, v Kuvajte ostali nemeckí špecialisti na dekontamináciu objektov zasiahnutých chemickými zbranami.

Madarsko

Poskytlo základnu na výcvik irackých utecencov, ktorý by po vojne mali v Iraku zastávat administratívne funkcie.

Taliansko

Ponúklo logistickú podporu, vojenské základne a prístavy.

Jordánsko

Otvorilo vzdušný priestor pre prelety koalicných lietadiel. Na jeho území sa nachádzajú americkí vojaci, ktorí budú vykonávat pátracie a záchranné akcie v západnom Iraku a ktorí budú obsluhovat protiraketové obranné systémy Patriot.

Kuvajt

Hlavné zhromaždisko koalicných vojakov pripravených na inváziu do Iraku.

Omán

Základna pre americké lietadlá operujúce v Afganistane. Tvrdí však, že v útoku na Irak nebude zohrávat nijakú úlohu.

Portugalsko

Poskytlo základne NATO a leteckú základnu na Azorských ostrovoch.

Katar

Miesto hlavného mobilného štábu amerického Centrálneho velitelstva. Taktiež Washingtonu dovolil upravit leteckú základnu tak, aby bola schopná prijat co najväcší pocet bojových lietadiel.

Rumunsko

Otvorilo vzdušný priestor a poskytlo vojenské základne. Do oblasti na žiadost Spojených štátov vyslalo špecialistov na protichemickú obranu, lekárov, ženistov a vojenskú políciu.

Saudská Arábia

Americké a britské stíhacky využívajú jej leteckú základnu Princa Sultána na hliadkové lety v bezletovej zóne na juhu Iraku.

Slovensko

Na žiadost Spojených štátov do oblasti vyslalo špecialistov na dekontamináciu objektov zasiahnutých chemickými zbranami.

Španielsko

Prislúbilo poskytnutie svojich základní.

Turecko

Poskytuje základne na hliadkové lety v bezletovej zóne na severe Iraku. Turecký parlament však nepovolil Americanom využitie tureckých základní na útok na Irak.

Spojené arabské emiráty

Poskytli základne pre prieskumné lety a na doplnanie pohonných hmôt. Na ich území sa nachádza približne 3000 koalicných vojakov.

Ukrajina

Súhlasila s požiadavkou Spojených štátov na vyslanie expertov na protichemickú a protijadrovú obranu do Iraku.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 12. 2024

USD 1,040 0,000
CZK 25,135 0,030
GBP 0,828 0,002
HUF 411,730 2,970
CAD 1,499 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS