ČLÁNOK




Kto, kedy a kde podáva majetkové priznanie
9. januára 2002

Kto podáva majetkové priznanie

Majetkové priznanie podávajú fyzické osoby, ktoré majú v Slovenskej republike trvalý pobyt alebo majú povolenie na trvalý pobyt (ďalej len „fyzická osoba“) s uvedením majetku, ktorý vlastnia na území Slovenskej republiky i v zahraničí. Za fyzickú osobu, ktorá nie je spôsobilá na právne úkony alebo za maloletého, ktorí vlastnia majetok, podáva majetkové priznanie ich zákonný zástupca, opatrovník alebo pestún.

Majetok v bezpodielovom vlastníctve manželov uvádza v majetkovom priznaní každý z manželov rovnakým dielom.

Tlačivo na podanie majetkového priznania

Fyzická osoba je povinná podať majetkové priznanie vrátane jeho príloh vždy písomne podľa vzoru, ktorý ustanovilo ministerstvo financií opatrením uverejneným vo Finančnom spravodajcovi č. 17/2001, alebo na tlačive vydanom podľa tohto vzoru. So súhlasom správcu dane možno majetkové priznanie podať aj prostredníctvom elektronickej pošty alebo na elektronickom záznamovom médiu, ak údaje, ich obsah a usporiadanie sú totožné so vzorom, ktorý ustanovilo ministerstvo financií.

Kto podáva vyhlásenie

Fyzická osoba, na ktorú sa nevzťahuje povinnosť podať majetkové priznanie, je povinná predložiť o tejto skutočnosti správcovi dane písomné vyhlásenie podľa vzoru, ktorý ustanovilo ministerstvo financií opatrením uverejneným vo Finančnom spravodajcovi č. 17/2001, alebo na tlačive vydanom podľa tohto vzoru. So súhlasom správcu dane možno vyhlásenie podať aj prostredníctvom elektronickej pošty alebo na elektronickom záznamovom médiu, ak údaje, ich obsah a usporiadanie sú totožné so vzorom, ktorý ustanovilo ministerstvo financií. Povinnosť predložiť písomné vyhlásenie sa nevzťahuje na maloletého, za ktorého koná zákonný zástupca, opatrovník alebo pestún.

Termín na podanie majetkového priznania a vyhlásenia

Majetkové priznanie a vyhlásenie sa podáva v termíne najneskôr do 31. 1. 2002 podľa stavu majetku k 31. 12. 2001. Pred uplynutím lehoty na podanie majetkového priznania môže fyzická osoba podať opravné majetkové priznanie a na predchádzajúce podané majetkové priznanie sa neprihliada.

Komu sa podáva majetkové priznanie a vyhlásenie

Majetkové priznanie a vyhlásenie sa podáva miestne príslušnému daňovému úradu na správu daní z príjmov.

Majetkové priznanie je fyzická osoba povinná podať, ak vlastní – nehnuteľný majetok nadobudnutý od 1. septembra 1999, ktorého súhrnná hodnota jevyššia ako 1 500 000 Sk alebo- hnuteľný majetok a majetkové práva a iné majetkové hodnoty, ktorých súhrnná hodnota je vyššia ako 1 500 000 Sk alebo- nehnuteľný majetok nadobudnutý od 1. septembra 1999, ktorého súhrnná hodnota jevyššia ako 1 500 000 Sk a hnuteľný majetok a majetkové práva a iné majetkové hodnoty, ktorých súhrnná hodnota je vyššia ako 1 500 000 Sk.Do tejto súhrnnej hodnoty sa nezapočítava hodnota majetku, ktorý sa v majetkovompriznaní neuvádza.

V majetkovom priznaní sa neuvádza tento majetok:

a) majetok sanitárneho charakteru, ktorý slúži výlučne invalidným osobám a osobám s ťažkým zdravotným postihnutím, napr. zdravotnícke potreby, vodiaci pes alebo iné veci, ktoré fyzická osoba potrebuje vzhľadom na svoju chorobu alebo telesnú chybu,

b) vlastné umelecké diela,

c) vlastné nehmotné práva priemyselného vlastníctva,

d) vlastné autorské práva,

e) nevymožiteľné pohľadávky.

Majetkové priznanie musí obsahovať majetok v členení na

a) nehnuteľný majetok,

b) hnuteľný majetok,

c) majetkové práva a iné majetkové hodnoty.

Majetok sa v majetkovom priznaní uvádza v podrobnom členení, podrobnosti sú uvedené vo vyhláške MF SR č. 495/2001 Z.z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o členení majetku na účely podania majetkového priznania. V majetkovom priznaní sa uvádza len ten majetok, pri ktorom je splnená podmienka pre jeho podanie.Za nehnuteľný majetok sa považujú aj byty a nebytové priestory.Za hnuteľný majetok sa považujú aj peňažné prostriedky v hotovosti v slovenskej mene a v cudzej mene, vklady v bankách a v pobočkách zahraničných bánk v slovenskej mene a v cudzej mene a vklady bankách so sídlom v zahraničí.Nehnuteľný majetok nadobudnutý od 1.9.1999 sa na účely majetkového priznania ocení cenou obstarania. Pri odplatnom nadobudnutí majetku je to dohodnutá kúpna cena, pri bezodplatnom nadobudnutí je to cena podľa vyhlášky MF SR č. 465/ 1991 Zb. o cenách stavieb, pozemkov, trvalých porastov, úhradách za zriadenie práva osobného užívania pozemkov a náhradách za dočasné užívanie pozemkov v znení neskorších predpisov a pri nehnuteľnom majetku obstaranom vlastnou výstavbou sú cenou obstarania výdavky na obstaranie takéhoto majetku.

Hnuteľný majetok a majetkové práva a iné majetkové hodnoty sa na účely majetkového priznania ocenia cenou obvyklou s výnimkou peňažných prostriedkov v hotovosti v slovenskej mene, vkladov v bankách a v pobočkách zahraničných bánk v slovenskej mene a vkladov v bankách so sídlom v zahraničí v slovenskej mene. Peňažné prostriedky v cudzej mene v hotovosti, vklady v bankách a v pobočkách zahraničných bánk v cudzej mene a vklady v bankách so sídlom v zahraničí v cudzej mene sa prepočítavajú na slovenskú menu kurzom vyhláseným NBS platným k 31.12. roka predchádzajúceho roku, v ktorom sa majetkové priznanie podáva. Cenou obvyklou sa na účely majetkového priznania rozumie cena, za ktorú sa v určitom čase a na určitom mieste takýto majetok obvykle predáva.

zdroj: internetova strana UDR SR


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 1. 2025

USD 1,044 0,009
CZK 25,139 0,039
GBP 0,845 0,001
HUF 411,080 0,400
CAD 1,497 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS