ČLÁNOK




Kroky z vízie do reality
8. júna 2003

Na celom svete podniky čelia rovnakým problémom – neustále sa zvyšujúcej konkurencii, náročnejším zákazníkom, konsolidácii odvetví, rýchlejším rozhodovacím cyklom, kratšiemu dodávateľskému reťazcu. Jednoducho, žijeme v konkurenčnej dobe. Konkurenčnú výhodu si vyslúžia len tie spoločnosti, ktoré dokážu vycítiť zmenu a reagovať skôr než ich konkurencia. Musia rýchlo hľadať odozvu na neočakávané a na neznáme, bez obáv o to, či ich infraštruktúra službu dokáže zvládnuť alebo nie. Víťazia tí, ktorí sa vedia najlepšie prispôsobiť.

Informačné technológie hrajú hlavnú úlohu pri rekonštruovaní podnikových procesov a vytváraní úplne nových činností v procese zmien. Cieľom je vytvoriť podnik, ktorého všetky procesy sú komplexne integrované. Nielen vnútri samotnej spoločnosti, ale aj navonok, voči jeho partnerom, dodávateľom a zákazníkom.

E-biznis podľa potreby

Podniky všetkých veľkostí a druhov budú reagovať rýchlo a inteligentne na nečakaný dopyt zákazníkov, na trhové príležitosti a externé hrozby. V reálnom čase budú využívať široké spektrum vnútorných aj vonkajších zdrojov. Až dodnes boli spoločnosti len na webe, ale teraz sa stávajú jeho skutočnou súčasťou.

Niečo také nazývame e-business on demand (e-biznis podľa potreby). Vyžaduje informačnú infraštruktúru, ktorá má krátky čas odozvy v prípade zmien a hľadí na technológie ako na variabilnú službu, ktorá sa nakupuje a využíva podľa potreby. Infraštruktúra skrýva technické detaily pred koncovými používateľmi aj správcami informačných technológií a umožňuje tak podniku zamerať sa nekompromisne na svoje kľúčové procesy a schopnosti. Umožní vám rýchlo a jednoducho uzatvárať externé partnerstvá. Je veľmi odolná proti vonkajšiemu ohrozeniu počítačovými vírusmi alebo prírodnými katastrofami.

Infraštruktúra spočíva na výkonnom hardvéri a softvéri, ktoré naši zákazníci používajú už mnoho rokov. Vytváranie takejto infraštruktúry „podľa dopytu“ je najväčším projektom v histórii IBM, ktorý pokrýva oblasť hardvéru, softvéru i služieb. V súčasnosti dokážeme ponúkať e-business on demand malým aj veľkým podnikom, čo je výsledkom strategických investícií do prebudovania spoločnosti IBM.

Jestvujúce informačné infraštruktúry sa niekedy ťažko spravujú a úplná optimalizácia zdrojov býva náročná, v dôsledku čoho až 40 % všetkých výdavkov na IT smeruje do údržby. Nedostatočné využitie dnešných zdrojov je hrozivé – zatiaľ čo centrálne servery bežia takmer neustále, unixové serverové polia až 80 % času nevykonávajú žiadnu činnosť. V prípade PC je tento podiel až 95 %.

Informačné infraštruktúry sa musia do väčšej miery postarať samy o seba, aby sa informatici mohli zameriavať na skutočnú pracovnú náplň – vytváranie aplikácií a služieb s pridanou hodnotou, ktoré umožňujú neustálu inováciu v podniku.

Ľudský mozog využíva približne 20 % svojho výkonu na zabezpečenie telesných funkcií, akými je dýchanie alebo činnosť srdca. Dnešný priemerný informačný systém venuje vlastnej správe menej než 5 % výkonu a vyžaduje veľkú mieru ľudského dozoru. Ktorý z týchto dvoch mechanizmov funguje lepšie? Ľudský mozog. Ak by sme pracovali rovnako ako bežný informačný systém, potrebovali by sme neustálu lekársku starostlivosť len na udržanie základných funkcií.

Na to, aby mohol vzniknúť e-business on demand sa musí infraštruktúra IT stať samozrejmou „inžinierskou sieťou“ dostupnou akoby otočením kohútika – podobne ako voda, plyn alebo rozvod elektriny. Treba zvýšiť výpočtový výkon? Stlačíme tlačidlo a výkon je tu. Treba menší výkon? Stlačíme iné tlačidlo. Na konci mesiaca zaplatíte za skutočný odber. Takto jednoducho to naozaj funguje.

Technológia Grid

Túto myšlienku uvádza do praxe najmä výpočtová technológia Grid. Umožňuje podnikom spravovať distribuované výpočtové zdroje, akoby boli na jedinom počítači proti, a dáva používateľom možnosť v reálnom čase zvyšovať alebo znižovať odber výpočtovej kapacity podľa aktuálnej potreby.

Takéto niečo sa už deje. Jeden výrobca leteckej techniky nedávno potreboval obrovský výpočtový výkon len na tri týždne. S pomocou funkcií IBM e-business on demand sa pripojil na naše výpočtové kapacity len na požadovaný čas. Pomohlo mu to urýchliť vývojový cyklus, pretože v správnom čase a za správnu cenu boli k dispozícii obrovské zdroje.

Princíp Grid však nie je určený len pre veľké organizácie. Pensylvánska univerzita presadzuje odberovú službu typu on demand, ktorá umožňuje menším regionálnym nemocniciam pripojiť sa občas na jej systém, vytvárať spoločnú databázu, vymieňať si skúsenosti a posúvať vpred riešenie daného problému. Nemocnice tak získali možnosť rapídne zlepšiť diagnostiku rakoviny prsníka, ktorá je jednou z najčastejších príčin úmrtia žien. K ďalším podnikom, ktoré už dnes budujú siete Grid, patria Dow Chemical, American Express a Saks.

Okrem výkonu a flexibility je dôležitá aj jednoduchosť použitia. Výpočtové systémy typu on demand skrývajú pred používateľmi obrovskú komplikovanosť systémov, pretože ak by to nerobili, sieť aj používatelia by boli zahltení. IBM do hardvérových aj softvérových vrstiev informačnej infraštruktúry zabudováva bez-precedentnú úroveň inteligencie už niekoľko rokov v rámci iniciatív, akou je napríklad Projekt e-Liza. Mnohé z týchto pokrokových technológií vychádzajú z našich centrálnych serverov a sú prítomné v produktoch celého porftólia systémov e-Server. Je však dôležité si uvedomiť, že tieto odskúšané a preverené technológie sa počas rokov vyvíjali práve preto, lebo ich zákazníci požadujú.

Sieť sa musí po každej stránke o seba vedieť postarať čo najsamostatnejšie, aby sa znížila zložitosť práce s ňou a tým zvýšila pružnosť rôznych operácií. Existuje predstava o tom, že výpočtové systémy on demand budú dôsledkom inteligentného middleware. Pravda je, že potrebujeme výkonný softvér na správu systémov, ktorý v konečnom dôsledku umožní existenciu výpočtových systémov on demand. Ak však inteligencia serverov nebude rásť, middleware a vrstva systémovej správy nezvládnu nápor úloh. Mnoho rokov sa snažíme transformovať celý produktový rad e-Server a zabudovávame do systémov novú inteligenciu, ktorá ich mení na samosprávne sieťové prvky.

Ľudský mozog nedokáže celé telo riadiť sám, pomáhajú mu pri tom jednotlivé bunky, ktoré zachytávajú a odosielajú podnety vždy, keď sa okolité podmienky zmenia. Práve tak funguje aj systém typu on demand. Aby mohol systém rýchlo reagovať na zmenu prostredia, inteligencia musí byť prítomná na hardvérovej úrovni práve tak, ako aj na úrovni softvéru. Inteligentný podnik potrebuje inteligentnú hardvérovú platformu.

Fáza dospelosti

Tvorba takejto inteligentnej hardvérovej platformy už nejaký čas prebieha. IBM neustále výrazne investuje do rozširovania celého svojho radu hardvérových platforiem e-Server o autonómne funkcie. Ide najmä o schopnosť reagovať na zmeny a problémy automaticky, predpovedať problémy pred ich prepuknutím a podniknúť nápravnú a preventívnu činnosť pred tým, ako dôjde k zapojeniu ľudskej obsluhy. Výpočtové systémy typu Grid využívajú takýto inteligentný hardvér, od najväčšieho superpočítača po najmenší linuxový server, a pridávajú k nemu sofistikovaný middleware, ktorý prenesie systém do roviny on demand.

Zažili sme éru centrálnych serverov aj éru systémov typu klient-server. Vstúpili sme do fázy dospelosti, éry e-biznisu, v ktorej organizácie všetkých veľkostí dynamicky reagujú na meniace sa potreby a podmienky na trhu. Inteligentný hardvér, autonómne výpočtové systémy, systémy Grid a pokročilé služby na správu systémov sú kľúčové platformy, na ktorých dnes budujeme e-business on demand. Všetky tieto produkty si zákazníci môžu kúpiť už dnes.

Ide o vývoj, nie o revolúciu. Organizácie všetkých veľkostí sa do novej éry môžu presunúť svojou vlastnou rýchlosťou a implementovať tie prvky, ktoré najlepšie vyhovujú ich potrebám. Banco do Brasil sa napríklad rozhodla zvýšiť svoju efektívnosť a flexibilitu konsolidáciou svojej európskej vetvy informačného systému na najnovší e-Server IBM i-Series so systémom Linux. Banka prešla na servery i-Series bez prerušenia prevádzky a servery už dnes znižujú náklady pri lepšom výkone, spoľahlivosti a disponibilite pre koncových používateľov. E-business on demand sa vďaka IBM stáva realitou najmä z dôvodu, že spoločnosť o nových technológiách nielen hovorí, ale ich aj vyvíja a ponúka. Na tento účel bola založená úplne nová organizácia orientovaná len na e-business on demand a na celom svete boli otvorené vývojárske centrá On Demand Design Centre, ktoré pomáhajú podnikom rýchlo realizovať pilotné projekty.

Najväčší projekt

Venujeme tejto úlohe hardvérové, softvérové, výskumné, vývojové, poradenské, školiace a outsourcingové zdroje. Vytvorili sme dokonca prvú výskumno-konzultantskú organizáciu svojho typu, IBM On Demand Innovation Services, ktorá novinky z laboratórií sprístupní podnikom.

Nejde o vízie, ale o reálne kroky. Naši zákazníci používajú technológie a služby IBM, ktoré budujú skutočný e-business on demand, umožňujú úsporu nákladov a predstavujú pre nich konkurenčnú výhodu. Ide o najväčší projekt v našej histórii.

Boris Kekeši, generálny riaditeľ IBM Slovensko


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS