Hospodárska kríza sa v tomto roku bude podieľať na zhoršení deficitu verejných financií z celkových 4,6 % hrubého domáceho produktu až 4,2-percentami. Uviedol to v pondelok na diskusnom fóre inštitútu INESS Viktor Novysedlák z odboru daňových príjmov a fiškálnych analýz Inštitútu finančnej politiky pri Ministerstve financií SR. Deficit verejných financií by v tomto roku podľa aktuálnych predpokladov rezortu financií mal dosiahnuť 6,34 % výkonu ekonomiky.
Z krátkodobého hľadiska by sa pritom podľa inštitútu nemala zvyšovať daň z príjmov fyzických a právnických osôb. V strednodobom a dlhodobom horizonte sa však podľa Novysedláka treba pozrieť na to, či je štruktúra daňového zaťaženia optimálna. Prípadnému zvyšovaniu daní však podľa jeho slov musí predchádzať celospoločenská diskusia.
Ekonóm a predseda SaS Richard Sulík upozorňuje, že súčasné diskusie o zvyšovaní daní sú dôsledkom nezodpovedného prístupu vlády k verejným financiám. Podľa jeho slov je potrebné namiesto zvyšovania daní uberať sa cestou rozšírenia základu dane. Súčasný zákon o dani z príjmov podľa neho obsahuje viac ako 70 výnimiek, z ktorých by bolo možné polovicu zrušiť. Podpredseda KDH Anton Marcinčin vidí cestu aj v znižovaní nákladov na výber daní a odvodov.
Tému možného zvyšovania daní v budúcnosti otvoril Inštitút finančnej politiky minulý mesiac, keď vo svojej analýze skonštatoval, že diskusia o výške daňového zaťaženia je aj vzhľadom na nízku mieru prerozdeľovania na Slovensku legitímna. Prvým krokom by malo byť podľa inštitútu zvyšovanie efektivity výberu daní, v dlhodobejšom horizonte je však podľa materiálu možné o zvyšovaní daní uvažovať.