Bohaté a chudobné krajiny uzatvorili v nedeľu historickú dohodu o znížení poľnohospodárskych dotácií vo výške miliárd amerických dolárov. Dohoda sa týkala aj vytvorenia viacerých otvorených priemyselných trhov a oživenia pozastavených rokovaní na celosvetovej úrovni, ktoré by mohli zvýšiť globálny rast. Po piatich dňoch sporov sa 147 členských krajín Svetovej obchodnej organizácie (WTO) dohodlo na rámcových podmienkach kola s názvom Doha, ktoré malo problémy od neúspešných rokovaní zhruba pred rokom v Cancune v Mexiku. Bohaté národy sveta prijali dohodu s kladným ohlasom, ktorá ich zaväzuje k plánu zníženia obrovského množstva dotácií vynakladaných na farmárov a umožnenia rozvojovým krajinám získať lepší prístup na svetové trhy.
„Kolo rokovaní Doha je znovu aktuálne. Výsledky sú dobré ako pre Európsku úniu, tak pre rozvojové krajiny,“ uviedol komisár Európskej únie (EÚ) pre oblasť obchodu Pascal Lamy. Komisár dodal, že kolo Doha by malo skončiť v závere budúceho roka. Podľa Svetovej banky by toto kolo mohlo zvýšením obchodu pomôcť viac ako pol miliardy ľuďom dostať sa z chudoby a taktiež by mohlo podporiť rast investovaním niekoľko miliárd dolárov do svetovej ekonomiky.
Komisár EÚ pre poľnohospodárstvo Franz Fischler uviedol, že EÚ mohla úplne akceptovať dohodu týkajúcu sa fariem. Komisára však najviac kritizovalo Francúzsko, ktoré je najväčším príjemcom dotácii v únii, že sa zriekol príliš veľkého množstva dotácii. Európska únia, USA a krajiny ako Japonsko a Švajčiarsko oznámili, že neznížia veľkorysé dotácie, ktoré vynakladajú na svojich farmárov, pokiaľ nedostanú väčší prístup na priemyselné trhy v rozvojových krajinách. Dohoda však jasne hovorí, že najchudobnejšie krajiny nebudú nútené prispievať na otvorenie trhu v žiadnej oblasti, vrátane služieb.