KPMG v strednej a východnej Európe vytvára špecializovanú skupinu na poskytovanie aktuárskych1 poradenských služieb na regionálnej úrovni. Dvadsaťčlenný silný poradenský tím bude poskytovať podporu poisťovniam v regióne a pomáhať im čeliť radikálnym regulačným zmenám, ktoré sa očakávajú v nasledujúcich rokoch, obzvlášť v oblasti riadenia rizika a kapitálu, ako aj štandardov výkazníctva. Úspešná adaptácia týchto zmien bude vyžadovať podstatne väčšiu aktuársku podporu, ako tomu bolo v minulosti.
CEE Actuarial Services Group bude predovšetkým poskytovať služby približne dvadsiatim poisťovacím skupinám, ktoré dominujú na trhoch v Maďarsku, Poľsku, v Slovenskej a Českej republike. Táto regionálna služba umožní KPMG poskytovať kvalitné služby svojim globálnym a regionálnym klientom.
Jedna z najhlbších reforiem ovplyvňujúca poisťovne sa týka predpisov riadenia rizika a kapitálu: rozličné európske orgány a organizácie nedávno zaviedli regulačné požiadavky týkajúce sa Solvency II. Počas nasledujúcich pár rokov sa očakáva zapracovanie týchto požiadaviek do národných legislatív a zmeny lokálnych predpisov v súlade s relevantnými implementačnými opatreniami. Nový systém, ktorý sa naplno zavedie vo všetkých členských štátoch EÚ okolo roku 2013, posúva riadenie rizika – základ každodenných poistných činností – do nového postavenia. Zároveň sa zameriava na zásadne zmenené metódy výpočtu kapitálových požiadaviek, ktoré sú spojené so skutočným rizikovým profilom danej spoločnosti.
Ďalšia významná zmena – ktorá sa v mnohých ohľadoch týka aj projektu Solvency II – sa zaoberá
novými nariadeniami Medzinárodných štandardov finančného výkazníctva (IFRS) pre poistné zmluvy. Momentálne neexistuje európska direktíva na ocenenie záväzkov vyplývajúcich z poistných zmlúv, čo bráni snahe porovnať finančnú pozíciu dvoch poisťovní, z ktorých každá pripravuje výkazy podľa iných národných štandardov. Očakáva sa, že nové predpisy budú tiež platiť od roku 2013.
Jelica Kľúčovská, riaditeľka aktuárskych služieb v KPMG na Slovensku: „Obidva projekty vyústia do značného prepracovania systémov v poisťovniach, počnúc dizajnom produktov, cez investičnú politiku až po postupy vykazovania. Všetky tieto zmeny budú vyžadovať oveľa väčšiu spoluprácu s aktuármi ako kedykoľvek predtým.“
Poznámky:
• 1) Aktuár je odborník zaoberajúci sa kvantitatívnymi analýzami a odporúčaniami spojenými s finančnými dôsledkami rizík.
• Stredoeurópsky aktuársky tím zložený z viac ako 20 aktuárov v 6 krajinách bude viesť 4-členný výbor pod vedením partnera v Prahe. Slovenským zástupcom vo výbore je Jelica Kľúčovská, predsedkyňa Rady Slovenskej spoločnosti aktuárov; maďarským zástupcom je Gábor Hanák, predseda Maďarskej spoločnosti aktuárov a druhý podpredseda Groupe Consultatif Actuariel Européen; Imrich Lozsi je členom výboru Českej a Andrzej Kwasowiec členom výboru Poľskej spoločnosti aktuárov.
• Jelica Kľúčovská je riaditeľka aktuárskeho tímu v KPMG na Slovensku a predsedkyňa Rady Slovenskej spoločnosti aktuárov.