Opäť sa opakuje scenár, kedy lacný dolár vyvoláva nákupy domácich klientov, a keďže banky po zadaní príkazu na nákup dolárov musia najprv zaobstarať eurá, za ktoré nakúpia doláre, spôsobujú pokles kurzu koruny voči euru. Voči českej korune slovenská zostala stabilná na 1,253 Sk za jednu českú korunu (bid).
Vo štvrtok bola aktivita na peňažnom trhu veľmi nízka bez výraznejších pohybov úrokových sadzieb. Obchodovalo sa najmä s overnightami a tom/nextami, obchody s depozitmi s dlhšou valutou sa takmer nerealizovali. Banky sa podľa dílera Slovenskej sporiteľne Pavla Jánošíka sústreďovali najmä na dorovnávanie pozícií v centrálnej banke.
V priebehu dňa do sektora pribudlo 5,7 mld. Sk pri odchode viac ako 3 mld. Sk z emitovaných štátnych dlhopisov. Podľa P. Jánošíka väčšinu zdrojov, ktoré zvýšili likviditu sektora, tvorili prostriedky, ktoré komerčné banky deponovali v rámci jednodňových úložiek v centrálnej banke. Vo štvrtok tak bankové domy držali v zúčtovacom centre Národnej banky Slovenska 29,532 mld. Sk, čo na kumulatívnej báze predstavuje 100,13 %. „Predpis povinných minimálnych rezerv na február oproti predchádzajúcej perióde stúpol o 350 mil. Sk na 29,495 mld. Sk,“ povedal Jánošík. Vzrast predpisu rezerv je podľa neho prirodzený, pretože závisí od peňažnej masy M2, ktorá nezvykne klesať. Výnimkou je samozrejme zníženie sadzby PMR, keď následne klesne aj predpis.
V tomto týždni už peňažný trh neočakáva žiadne aukcie. Najbližšie oživí obchodovanie až sterilizačný repotender a aukcia štátnych dlhopisov budúci utorok. Díler očakáva, že NBS v repotendri „otočí“ splatný objem 18 mld. Sk. V prípade aukcie štátnych bondov sú však jeho prognózy pesimistické. Podľa jeho názoru dosiahne dopyt v najlepšom prípade objem okolo 3 mld. Sk. „Pravdepodobné je, že štát získa z plánovanej emisie 3 mld. Sk len 2 až 2,5 mld. Sk,“ povedal Jánošík. Kupón by mal v aukcii predstavovať 7,8 % p.a.
Jednodňové úložky sa vo štvrtok pohybovali na 7,4 / 7,5 % p.a., týždňové zdroje na 7,4 / 7,6 % p.a. a dvojtýždňové na 7,45 / 7,65 % p.a. Mesačné kotácie boli na 7,5 / 7,6 % p.a., dvojmesačné na 7,4 / 7,6 % p.a. a trojmesačné na 7,35 / 7,5 % p.a. Polročné zdroje boli na úrovni 7,3 5 / 7,5 % p.a., deväťmesačné a ročné na 7,3 / 7,5 % p.a.(