Na konci dňa sa koruna kótovala na 43,16 Sk za euro, čo bola najsilnejšia úroveň od začiatku roka.
Naďalej očakávame silnejúce tlaky na posilnenie koruny, keďže záujme o korunu a korunové aktíva vyplýva hlavne z očakávaného prílevu privatizačných príjmov zo zahraničia ako aj vstup zahraničných investorov do už sprivatizovaných firiem či do otvárania nových závodov. Takisto je očakávaný zlepšujúci sa rating krajiny už v najbližších pár mesiacoch.
Testovanie úrovne 43,00 Sk za euro očakávame ešte v tomto štvrťroku, silnejšie úrovne pod 43,00 Sk za euro by koruny mohla dosiahnúť v treťom štvrťroku, kedy z hľadiska celého roku očakávame jej najsilnejšie úrovne. Závisieť to bude hlavne od postupu privatizácie bánk a tiež od politických rizík, ktoré môžu súvisieť aj z ohlasovanou rekonštrukciou vlády, či septembrovým jednaním parlamentu o poslaneckých návrhoch daňových zákonov, po prijatí ktorých chce ministerka financií Schmögnerová odstúpiť. Samozrejme v prípade Slovenska a jeho politickej scény musíme počítať aj s udalosťami, o ktorých ešte netušíme čo sa stanú, ktoré by mohli zvyšovať politické riziko.
Voči doláru koruna končila na 49,13 Sk za dolár a voči českej korune na 1,254 Sk za jednu českú korunu.
Výsledky dvojtýždňového sterilizačného repotendra, ktorý sa uskutočnil v utorok, zrejme niektorých dílerov mierne prekvapili, pretože v ňom centrálna banka akceptovala celý dopyt 22,7 mld. Sk. Trh pritom očakával obnovenie splatného objemu 20 mld. Sk. Podľa dílera Slovenskej sporiteľne Radoslava Stopiaka banky pravdepodobne v repotendri ukladali veľké balíky zdrojov, ktoré centrálna banka nekrátila. Svedčí o tom aj vysoké rozpätie výnosov od 7,7 % p.a. do 7,75 % p.a. Priemerný výnos bol 7,72 % p.a.
Zvýšenie kupónového výnosu štátnych dlhopisov s ročnou valutou na 7,75 % p.a. prinieslo Ministerstvu financií pozitívny výsledok. Dopyt po týchto cenných papieroch stúpol na 2,09 mld. Sk a rezort financií ho akceptoval v plnej výške pri priemernom výnose 7,737 % p.a. Minimálny výnos bol 7,7 % p.a. a maximálny sa rovnal kupónu. Podľa Stopiaka si banky stále nechávali priestor pre umiestnenie voľných zdrojov v nasledujúcich aukciách, ktoré sa očakávajú tento týždeň.
Už v stredu sa na trhu uskutoční aukcia štátnych pokladničných poukážok (ŠPP). Stopiak odhaduje, že banky v prvej tohtoročnej aukcii týchto cenných papierov prejavia záujem o 3 až 4 mld. Sk. „Výnos by mal zhruba kopírovať výnosy ročných štátnych dlhopisov a mal by sa pohybovať od 7,7 do 7,75 % p.a.,“ povedal díler. Díleri očakávajú tiež vypísanie aukcie pokladničných poukážok Národnej banky Slovenska (NBS) na štvrtok, keďže v piatok budú maturovať pokladničné poukážky v objeme 19 mld. Sk. „Ak štát prostredníctvom ŠPP získa 3 mld. Sk, v aukcii pokladničných poukážok centrálnej banky vznikne priestor pre akceptovanie 10 až 12 mld. Sk,“ dodal díler.
V utorok sa na trh vrátili prostriedky z jednodňových repoobchodov, ktoré uskutočňovali komerčné banky v NBS predchádzajúci deň. Vzhľadom na nárast cien overnightov na 6,1 / 6,2 % p.a. podľa Stopiaka už nebol priestor pre opätovnú sterilizáciu. Banky tak na účtoch v centrálnej banke deponovali 32,536 mld. Sk, čo na kumulatívnej báze predstavuje 100,75 %.
Tom/nexty a spot/nexty sa kótovali na 7,5 / 7,7 % p.a., týždňové zdroje na 7,65 / 7,7 % p.a. a dvojtýždňové 7,5 / 7,7 % p.a. Mesačné depozitá boli na úrovni 7,55 / 7,7 % p.a., dvojmesačné a trojmesačné na 7,5 / 7,65 % p.a. Polročné úložky sa kótovali na 7,55 / 7,65 % p.a., deväťmesačné na 7,5 / 7,6 % p.a. a ročné 7,45 / 7,6 % p.a. Uskutočňovali sa najmä obchody s valutou do jedného mesiaca.