Náš optimizmus na korunu pretrváva, kurz je ( a ešte nejaký čas bude) podporovaný privatizačnými príjmami a i keď príjmy z privatizácie VÚB pôjdu rovno na účet v NBS a obídu trh, príjmy z privatizácie Globtelu pravdepodobne cez trh prejdú.
V júli očakávame priemerný kurz na úrovni 42,70 Sk za euro. Stabilita na tejto úrovni bude podmienená, tak ako doteraz, prekrytím negatívnych efektov na kurz zo zahraničného obchodu s konverziou privatizačných príjmov, čo naznačuje, že v čase dovoleniek a „lenivého“ trhu nie je vylúčený aj návrat k 43,00 Sk za euro.
Voči doláru koruna končila na 50,20 Sk za dolár a voči českej korune na 1,256 Sk za jednu českú korunu.
Na peňažnom trhu bolo vo štvrtok veľmi pokojné obchodovanie. Aktivita na trhu bola podľa dílera ING Bank Mariána Tatára minimálna, pričom ceny na medzibankovom trhu nezaznamenali žiadnu zmenu. Komerčné banky deponovali na účtoch povinných minimálnych rezerv v Národnej banke Slovenska (NBS) 31,938 mld. Sk, čo na kumulatívnej báze predstavuje 101,19 %.
Díler nedokázal odhadnúť, či centrálna banka sterilizovala na jednodňových úložkách prebytočnú likviditu bánk. Podľa jeho slov pritom referenčné banky na svojom zasadnutí tento týždeň požadovali, aby centrálna banka tieto informácie zverejňovala, čo však NBS zamietla.
Na budúci týždeň je stále vypísaná iba aukcia štátnych dlhopisov s dvojročnou valutou a kupónom 7,75 % p.a. Ministerstvo financií SR v nej plánuje získať 1 mld. Sk. Podľa dílera bude dopyt vzhľadom na možnosť stanovenia ceny pod nominálnu hodnotu určite vyšší ako cielený objem. „Banky však určite budú požadovať vyšší výnos,“ povedal. Podľa jeho slov zrejme ministerstvo na zvýšenie výnosu pristúpi a akceptuje aj výnos okolo 7,85 % p.a. „Plánovanú miliardu by tak rezort mal naplniť,“ dodal.
Jednodňové peniaze boli na 7,3 / 7,5 % p.a., týždňové a dvojtýždňové boli na 7,4 / 7,6 % p.a., mesačné až ročné na 7,5 / 7,7 % p.a.