ČLÁNOK




Koronakríza odhalila nevyhnutnosť reforiem na Slovensku
29. júna 2020

Aktuálna koronakríza nemilosrdne odhalila, že ak Slovensko nechce stagnovať a byť montážnou dielňou pre bohatšie krajiny, musí naštartovať zmeny. Na konferencii „Za horizont udalostí – Nová ekonomika prichádza“ to uviedol sociológ Michal Vašečka. Ako doplnil Viliam Páleník zo Slovenskej akadémie vied, za škodlivú považuje najmä závislosť na automobilovom priemysle. Namiesto podpory štvrtej automobilky sa mal štát podľa neho zamerať na perspektívne inovatívne firmy. Bývalý minister financií Ivan Mikloš vidí zásadný problém inde. “Slovensko nevyužilo dobré časy na reštrukturalizáciu svojej ekonomiky. Premrhali sme 15 rokov,“ skonštatoval. Kritiku prílišnej orientácie na automobilový priemysel považuje síce za oprávnenú, nešlo však podľa neho o “chybu”. “Chybou bolo, že sa nedialo nič iné,” dodal.

Aj preto je podľa Mikloša mimoriadne dôležité, aby zdroje, ktoré na Slovensku budú v budúcnosti prúdiť, smerovali do reforiem. Tie by mali zabezpečiť vytvorenie takých systémových podmienok, ktoré budú priaznivé pre celkovú modernizáciu. Predpokladom napredovania ekonomiky sú pritom podľa Mikloša stabilné makroekonomické prostredie, zdravé verejné financie, kvalitný verejný sektor a podpora vzdelania, vedy, výskumu a inovácií. Práve vzdelanie považuje za kľúčové väčšina účastníkov konferencie. Ako upozornil Vašečka, stredoeurópsky región je označovaný za „zásobáreň“ mozgov, ale veľmi veľa talentov v minulosti aj v súčasnosti v snahe dosiahnuť úspech odchádza. „Tu niekde je ukrytý problém. Dodnes nevieme tento potenciál využiť,“ myslí si sociológ.

Aktuálna kríza je podľa Mikloša špecifická nielen tým, že bola tak na strane ponuky, ako aj dopytu, ale aj veľkou mierou neistoty. Ako sa s ňou jednotlivé ekonomiky vysporiadali, bude podľa hlavného ekonóma Czech Fund Lukáša Kovandu jasné až potom, keď sa skončí pomoc vlád. Očakáva rozdiely, ktoré budú spôsobené predovšetkým akcieschopnosťou predstaviteľov krajín. Do budúcnosti je podľa Páleníka dôležité stanoviť si priority, uvedomiť si výhody a nevýhody a nájsť si v rámci Európskej únie svoju „parketu“. „Aj malý hráč môže byť prospešný pre tím,“ podotkol. Za veľké výzvy označil klimatické zmeny a starnutie populácie. Medzi krajiny, ktoré by nás v určitých oblastiach mohli inšpirovať, zaradili diskutujúci napríklad Dánsko či Estónsko.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

3. 1. 2025

USD 1,030 0,002
CZK 25,166 0,011
GBP 0,830 0,001
HUF 414,930 2,030
CAD 1,484 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS