Konzorcium troch záujemcov ponúklo za 49-percentný podiel v Slovenskom plynárenskom priemysle, a.s. (SPP) 2,7 mld. USD, čo je podľa aktuálneho kurzu približne 130 mld. Sk. Táto cena je približne o 40 % vyššia ako pôvodný cenový odhad toho istého konzorcia spred pol roka. Tlačovú agentúru SITA o tom informoval poradca podpredsedu vlády pre ekonomiku Vladimír Tvaroška.
Trojčlenné konzorcium zložené z francúzskeho Gaz de France, ruského Gazpromu a nemeckého Ruhrgasu ako jediné podalo minulý štvrtok oficiálnu ponuku na kúpu 49 % akcií v SPP. Ešte v pondelok večer nechcel Mikloš ceny špecifikovať, keďže išlo o dôverné informácie. V utorok však bola s konzorciom podpísaná dohoda, na základe ktorej sa môžu údaje o cene zverejniť.
Poradca CSFB bude pokračovať v negociáciách s konzorciom
Komisia pre prípravu a realizáciu privatizácie Slovenského plynárenského priemyslu, a.s. (SPP) poverila v utorok privatizačného poradcu vlády, spoločnosť CSFB, aby pokračoval v negociáciách o jednotlivých aspektoch transakčných dokumentov s konzorciom troch záujemcov, ktoré predložilo ponuku na kúpu 49 % akcií SPP.
Komisia, ktorá pracuje pod vedením ministerky privatizácie Márie Machovej, po analýze ponuky konštatovala, že ponuka formálne aj technicky zodpovedá požiadavkám pre privatizáciu SPP ako aj požiadavkám, ktoré stanovila vláda. Informoval o tom šéf českej pobočky CSFB Michal Šušák. Detaily, o ktorých bude poradca s konzorciom rokovať, nešpecifikoval. Šušák však odmietol akékoľvek zásadné zmeny v privatizácii plynární, týkajúce sa napríklad výšky predávaného podielu štátu v SPP, navrhované SDĽ.
Machovej komisia by sa mala zísť opäť v piatok tento týždeň a zaujať stanovisko k výsledkom rokovania privatizačného poradcu s konzorciom.
Šéf Komisie pre riadenie a koordináciu v procese privatizácie SPP, vicepremiér pre ekonomiku Ivan Mikloš, v pondelok večer uviedol, že jeho komisia poverila poradcu rokovať s konzorciom aj o zvýšení ponúknutej ceny. Vicepremiér však považuje cenu za dobrú, ktorú vláda dosiahla v konkurenčnom prostredí privatizačného tendra. Miklošova komisia koordinuje celý proces privatizácie plynární, rozhodujúce slovo pri prípadnom predložení ponuky na schválenie vládou však bude mať komisia ministerky Machovej.
Jedinú ponuku na kúpu 49-percentného podielu štátu v SPP minulý týždeň vo štvrtok predložilo konzorcium firiem Gaz de France, Gazprom a Ruhrgas.
SDĽ podporuje Fica
V prípade, že vláda nebude ochotná rokovať o zmenách týkajúcich sa predaja 49-percentného balíka akcií Slovenského plynárenského priemyslu, a.s. (SPP), podporí Strana demokratickej ľavice (SDĽ) návrh predsedu Smeru Róberta Fica, ktorý chce iniciovať rokovanie o privatizácii SPP na najbližšej parlamentnej schôdzi. Vyhlásil to po stretnutí predsedov oboch strán šéf SDĽ Pavel Koncoš.
Obaja politici sa zhodli, že vláda by mala iniciovať rokovania o zmene ceny za privatizovaný balík akcií, ako aj zmeny v transakčných dokumentoch. „Podľa expertných prepočtov, ktoré má SDĽ k dispozícii má predávaný balík SPP hodnotu približne 170 až 200 mld. Sk. Pri zohľadnení strategického významu podniku by to mohlo byť aj nad 200 mld. Sk,“ povedal Koncoš. Podľa jeho názoru ponúknutá cena zodpovedá podstatne menšiemu balíku akcií, približne na úrovni 34 %. Predaj takéhoto podielu by však znamenal zmenu podmienok a teda vypísanie nového tendra, pripustil šéf SDĽ.
Ako vyhlásil predseda Smeru Fico, jeho cieľom nie je napadnutie privatizácie ani samotného konzorcia ktoré podalo ponuku. V prípade, že vláda nezmení cenu a niektoré zmeny v transakčných dokumentoch, Fico chce na najbližšie rokovanie schôdze Národnej rady SR presadiť rokovanie o postupe vlády pri privatizácii SPP. Podľa jeho názoru nikto nespochybňuje právo vlády privatizovať a parlament si bude plniť len kontrolnú funkciu. Ak by však vyslovil nesúhlas s postupom vlády, kabinet by mal takéto závažné politické rozhodnutie akceptovať. „Poslanci si nenechajú brnkať po nose,“ povedal Fico a dodal, že neakceptovanie uznesenia parlamentu by mohlo viesť k návrhom na odvolanie niektorých členov vlády, prípadne celého kabinetu. Šéf Smeru zároveň verejne požiadal „18 až 19-ročných analytikov“, ktorí sa vyjadrujú k privatizácii SPP a k cene, o väčšiu zodpovednosť.
Pavel Koncoš po rokovaní odmietol tvrdenia, že práve ich vyhlásenia ako aj vyhlásenia ďalších politikov prispeli k zníženiu ceny. Hlavný podiel viny podľa oboch predsedov nesie predovšetkým nekvalitná a nekvalifikovaná práca Miklošovej komisie zaoberajúcej sa privatizáciou a nekvalitná a nevýhodná zmluva s privatizačným poradcom. „Koľko hodín konzorcium vedelo, že podá ponuku samotné? Nepovedal im to poradca?“ položil otázku Fico.