Ďalší vývoj podnikovej sféry na Slovensku závisí vo veľkej miere od rozsahu uplatnenia zákona o konkurze a vyrovnaní. Vyplýva to z analýzy vypracovanej na základe prieskumu medzi podnikmi, ktoré sú členmi Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory.
V dôsledku širokého uplatnenia konkurzov by došlo k poklesu zamestnanosti o 100 až 140 tis. ľudí a počet nezamestnaných by mohol výrazne prekročiť 600 tis. osôb. Hospodársky výsledok stratovej časti nefinančnej sféry by sa ale mal zlepšiť približne o 20 – 25 mld. Sk. Podľa predbežných údajov by súhrnná strata týchto podnikov za rok 2000 mala presiahnuť 100 mld. Sk. Súhrnne by však hospodársky výsledok poklesol, pričom dynamika rozvoja hospodárstva by sa v tomto roku spomalila. Masový rozsah konkurzov by však podľa autorov analýzy vytváral podmienky pre rozsiahlejší príliv zahraničného kapitálu. Vplyv na obchodnú bilanciu by bol minimálny.
Ako sa v analýze konštatuje, rozsiahle využívanie konkurzov by z dlhodobého hľadiska už v roku 2002 odštartovalo pevnejší a rýchlejší rast podnikovej sféry, súčasne by však znamenalo zvýšenú záťaž na verejné financie v dôsledku rastu nezamestnanosti. Ďalším sprievodným javom by pravdepodobne bol aj rast dovozu, najmä z dôvodu zániku radu subdodávateľov. Na druhej strane je pravdepodobné, že tento pokles by v priebehu roku 2002 mohol odštartovať pevnejší a rýchlejší rast ekonomiky než doposiaľ.
V prípade, že by sa inštitút konkurzu dostatočne nevyužíval, hrozí z dlhodobého pohľadu ďalšie spomalenie vývoja podnikovej sféry. Podľa analýzy by to mohlo priniesť aj podstatné rozšírenie čiernej ekonomiky, ako aj obnovenie rastu platobnej neschopnosti, ktorý sa relatívne zastavil presunom časti klasifikovaných úverov do Slovenskej konsolidačnej. Rastúca platobná neschopnosť môže následne zasiahnuť predovšetkým bankový sektor a najmä oblasť verejných financií, kam sa už v súčasnej dobe presunula zhruba polovica pohľadávok po lehote splatnosti. Neprehľadná situácia môže spôsobiť ďalšie pribrzdenie vstupu zahraničného kapitálu, ktorý je dominantným akcelerátorom rastu mikroekonomiky.