Prvým krokom ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona bolo zverejnenie dotácií podľa titulov a dotovaných subjektov na internete. Predchádzajúci minister to považoval za obchodné tajomstvo. Pre rezort chce viac peňazí bez toho, že by zaťažil štátny rozpočet nadmernými požiadavkami. Je presvedčený, že hlavnými prioritami ministerstva v novom funkčnom období sa musí stať zvládnutie prístupového procesu celého rezortu, zvýšenie efektívnosti, hospodárnosti a konkurenčnej schopnosti celého agrokomplexu, ako aj zoštíhlenie štátneho aparátu.
Zverejnenie zoznamu všetkých dotačných titulov a výšky financií, ktorá bola na ich základe pridelená v tomto roku jednotlivým okresom, regiónom, ba i jednotlivým subjektom súvisí podľa ministra Z. Simona s transparentnosťou dotačného systému, čo považuje za jednu z priorít v tomto volebnom období. „Podobne sú na internete aj údaje o rozdelení dotačných prostriedkov z bývalých štátnych fondov, v súčasnosti transformovaných na rozvojové programy za rok 2002. Zverejníme aj dotácie, ktoré získali jednotlivé podniky v predchádzajúcich rokoch,“ uviedol minister.
Aj v období šetrenia chce pre rezort viac financií ako v minulosti. Podľa ministra, keď hovorí o zväčšení objemu peňazí, nehovorí o väčšom čerpaní zo štátneho rozpočtu. Zdroje do rezortu pôdohospodárstva budú vychádzať z možností budúcoročného rozpočtu. „Avšak dotácie, to nie sú len prostriedky pridelené priamo zo štátneho rozpočtu. Existujú zdroje SAPARD, regulačné a intervenčné nástroje,“ zdôraznil. Vychádza z presvedčenia, že Slovensko bude od roku 2004 členom Európskej únie. „Peniaze prichádzajúce z Bruselu sú podmienené spolufinancovaním z domácich zdrojov. Vychádzajúc z toho, že v roku 2004 budeme v EÚ, očakávame prílev zdrojov aj z tejto strany. Dnes má poľnohospodárstvo približne 8,5 miliardy korún. Pri domácom rozpočtovom spolufinancovaní vo výške 7,2 miliardy Sk máme šancu získať z európskych zdrojov okolo 21 miliárd korún. Spolu je to 28 miliárd. Toľko peňazí ešte slovenské poľnohospodárstvo nevidelo,“ dodal.
Vec troch rezortov
V rámci prístupového procesu patrí kapitola poľnohospodárstva medzi najzložitejšie. Podľa septembrového stavu je v nej neuzavretých ešte osemnásť otázok. O tom, ktoré sú najproblémovejšie, nový minister nechce hovoriť predčasne. Ako povedal, po dvoch týždňoch v úrade si netrúfa hodnotiť neuzavreté otázky.
O tom, v čom sa jeho riadenie ministerstva bude líšiť od predchodcu, nehovorí, základné vízie sú jasné. „Finančné toky v rezorte musia byť objektívne a kontrolovateľné. Prvý krok sme urobili zverejnením. Chcem dosiahnuť, aby sa vypracovala nová agrárna koncepcia, ale taká, ktorú vláda aj parlament podporia a schvália. Tú musí vypracovať rezort, ale s prihliadnutím na potreby vidieka ako celku,“ objasnil Z. Simon. Pravda, takto ponímaná koncepcia nebude len záležitosťou poľnohospodárov, pretože vidiek znamená aj iné, ako len prvovýrobu. Regionálny rozvoj je pritom v kompetencii ďalšieho rezortu a životné prostredie zasa iného. Aj preto nový minister tvrdí: „Nová agrárna koncepcia nemôže byť schválená bez spolupráce s regionálnym rozvojom a životným prostredím. Povedzme, že spomínaná koncepcia nie je len agrárna, ale aj vidiecka.“
Vodári pod životné prostredie?
Z. Simon nevidí problém v spolupráci s novým štátnym tajomníkom Jánom Golianom nominovaným SDKÚ, v ktorom viaceré médiá po rozruchu okolo jeho osoby vidia onoho povestného capa, ktorý sa stal záhradníkom. „To je morálna a politická zodpovednosť strany, ktorá ho na tento post nominovala. Ale za prácu rezortu zodpovedá minister, a podľa toho budem aj konať,“ vyhlásil.
Napriek niektorým úvahám o presune sektoru potravinárstva pod ministerstvo hospodárstva, Z. Simon to nepredpokladá. „Aj v krajinách EÚ býva pravidlom, že všetko, čo súvisí s poľnohospodárskou prvovýrobou a jej spracovaním, patrí pod jeden rezort,“ zdôvodnil. Na druhej strane však nemá výhrady k odčleneniu vodného hospodárstva pod ministerstvo životného prostredia. „Podľa mňa je v súčasnosti táto problematika obsahovo bližšia k ochrane vôd a životného prostredia, takže pravdepodobne budeme konať v tomto duchu,“ dodal minister. Rozhodné nie povedal na úvahy rozdeliť rezortnú kontrolu potravín tak, že po sklad ich budú kontrolovať veterinári a v ďalšom reťazci už zdravotníci. „S takýmto rozdelením nemôžem súhlasiť, pretože by to nebolo v súlade ani s krédom EÚ, „zo stajne až po stôl.“ Ak by došlo k rozdeleniu kontroly, potom by sme nemohli garantovať potravinovú bezpečnosť až po spotrebiteľa,“ zdôraznil.